PiaskiPiaski

Miejscowość na szlaku WJM
7 0 6988
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia

Wieś letniskowa nad jeziorem Bełdany w gminie Ruciane Nida (6 km). Jedna z najpopularniejszych i najciekawszych pod względem historycznym wsi na Mazurach, ponieważ w 1832 roku założyli ją staroobrzędowcy tj. wyznawcy prawosławia, którzy odrzucili wprowadzone w XVII wieku reformy w cerkwi rosyjskiej. Z tego powodu byli prześladowani w Rosji dlatego  schronili się najpierw na Suwalszczyźnie, ale gdy tam popadli w kłopoty z powodu odmawiania służby wojskowej osiedlali się w Prusach – od 1825 roku na Mazurach założyli kilkanaście wsi. 

Nazwa wsi Piaski wywodzi się od jej założyciela – Sawaszeja Osipowa (Piaskowskiego). Dziś o obecności staroobrzędowców w tym miejscu świadczy mogiła na cmentarzu z charakterystycznym prawosławnym krzyżem. 

Piaski od wielu lat są bardzo popularną wsią wypoczynkową, jest tu bogata i bardzo zróżnicowana baza noclegowa. Działa tu od lat m.in. Ośrodek Wypoczynkowy Kancelarii Sejmu, oprócz tego kilka innych ośrodków wypoczynkowych oferujących gościom bardzo szeroki wachlarz usług: od skromnych noclegów po luksusowy wypoczynek połączony z zabiegami SPA. W każdym z tych miejsc działają restauracje i tawerny. Część hoteli działa w Piaskach cały rok i oferuje wczasy tematyczne, np. odchudzające. Ośrodki wypoczynkowe położone są nad jeziorem, dysponują własnymi miejscami do cumowania i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Na terenie jednego z ośrodków jest wyznaczona przestrzeń dla przyczep kempingowych, camperów i posiadaczy domków holenderskich. Każde stanowisko wyposażone jest w punkt poboru prądu z gniazdem CEE oraz punkt poboru wody, stanowiska pod domki holenderskie wyposażone są dodatkowo w przyłącze odbioru nieczystości. 

Jeden z ośrodków specjalizuje się w usługach dla miłośników jazdy rowerem – można tu wypożyczyć m.in. rowery do jazdy w tandemie, czy na leżąco, do tego kaski i foteliki rowerowe dla dzieci. W Piaskach każdy, nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie coś dla siebie.

Piaski - zdjęcie
+ 77 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe