PiaskiPiaski

Miejscowość na szlaku WJM
7 0 12105
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Wieś letniskowa nad jeziorem Bełdany w gminie Ruciane Nida (6 km). Jedna z najpopularniejszych i najciekawszych pod względem historycznym wsi na Mazurach, ponieważ w 1832 roku założyli ją staroobrzędowcy tj. wyznawcy prawosławia, którzy odrzucili wprowadzone w XVII wieku reformy w cerkwi rosyjskiej. Z tego powodu byli prześladowani w Rosji dlatego  schronili się najpierw na Suwalszczyźnie, ale gdy tam popadli w kłopoty z powodu odmawiania służby wojskowej osiedlali się w Prusach – od 1825 roku na Mazurach założyli kilkanaście wsi. 

Nazwa wsi Piaski wywodzi się od jej założyciela – Sawaszeja Osipowa (Piaskowskiego). Dziś o obecności staroobrzędowców w tym miejscu świadczy mogiła na cmentarzu z charakterystycznym prawosławnym krzyżem. 

Piaski od wielu lat są bardzo popularną wsią wypoczynkową, jest tu bogata i bardzo zróżnicowana baza noclegowa. Działa tu od lat m.in. Ośrodek Wypoczynkowy Kancelarii Sejmu, oprócz tego kilka innych ośrodków wypoczynkowych oferujących gościom bardzo szeroki wachlarz usług: od skromnych noclegów po luksusowy wypoczynek połączony z zabiegami SPA. W każdym z tych miejsc działają restauracje i tawerny. Część hoteli działa w Piaskach cały rok i oferuje wczasy tematyczne, np. odchudzające. Ośrodki wypoczynkowe położone są nad jeziorem, dysponują własnymi miejscami do cumowania i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Na terenie jednego z ośrodków jest wyznaczona przestrzeń dla przyczep kempingowych, camperów i posiadaczy domków holenderskich. Każde stanowisko wyposażone jest w punkt poboru prądu z gniazdem CEE oraz punkt poboru wody, stanowiska pod domki holenderskie wyposażone są dodatkowo w przyłącze odbioru nieczystości. 

Jeden z ośrodków specjalizuje się w usługach dla miłośników jazdy rowerem – można tu wypożyczyć m.in. rowery do jazdy w tandemie, czy na leżąco, do tego kaski i foteliki rowerowe dla dzieci. W Piaskach każdy, nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie coś dla siebie.

Piaski - zdjęcie
+ 77 zdjęć
ReklamaA1 - Gertis
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina