PieczarkiPieczarki

Miejscowość na szlaku WJM
2 0 6411
Noclegi Noclegi

Wieś leżąca pomiędzy Giżyckiem (8 km), a Pozezdrzem (6 km). Formalnie osada należy do gminy Pozezdrze, choć wielu mieszkańców optowało za przyłączeniem jej do gminy Giżycko. Miejscowość z nowym asfaltem i nowymi chodnikami, w okolicy dużo ścieżek rowerowych. W pobliżu Pieczarek znajdują się: jezioro Dgał Wielki, jezioro Dgał Mały i jezioro Warniak oraz jezioro Skarż Wielki (na małej rzece między jeziorem Skarż Wielki i jeziorem Dargin jest mała śluza) oraz jezioro Dargin.

W jeziorach Dgał Wielki, jeziorze Dgał Mały i jeziorze Warniak nie można się kąpać i wędkować – są to jeziora hodowlane. Nad jeziorem Dgał Wielki położony jest Doświadczalny Ośrodek Zarybieniowy "Dgał" należący do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Najbliższym jeziorem, nad którym można plażować jest jezioro Dargin. Działa tu pole namiotowe, na którym można wypożyczyć sprzęt wodny oraz ośrodek wypoczynkowy Pałacu Młodzieży w Warszawie.

Na jeziorze Dgał Wielki archeolodzy odkryli ślady po średniowiecznej osadzie (resztki zabudowań młyna i ceramikę). Wiadomo, że w XV w. działała w Pieczarkach huta żelaza wykorzystująca okoliczne pokłady rudy darniowej.

W centrum wsi do dziś zachował się kamienny obelisk poświęcony ofiarom bitwy nad mazurskimi jeziorami w 1914 roku. Na obelisku widnieje inskrypcja w języku niemieckim i nazwiska poległych 32 osób z okolicy, którzy polegli w tej bitwie. Po przeciwnej stronie obelisku marmurowa tablica upamiętniająca ofiary II wojny światowej.

Przy drodze prowadzącej do Harszu znajduje się mały cmentarz, ma którym pochowano 6 żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej.

Nad jeziorem Dgał Wielki znajduje się cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku, na którym chowano zmarłych mieszkańców wsi, drugi cmentarz tego typu leży przy drodze do Pozezdrza. Na obu cmentarzach zachowały się kute żeliwne krzyże – znak rozpoznawczy małych, wiejskich mazurskich cmentarzy.

Pieczarki - zdjęcie
+ 20 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe