PierkunowoPierkunowo

Miejscowość na szlaku WJM
5 0 9531
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Wieś nad jeziorem Kisajno, tuż pod Giżyckiem, niemalże peryferia tego miasta. Kursują tu podmiejskie autobusy, do centrum Giżycka jest 4 km. Nietypowa nazwa wsi jest wiązana  z imieniem pogańskiego boga Perkuna (gromowładca, bóg ognia, niebios i płodności), który był czczony przez pogańskich Prusów i Litwinów.

We wsi plaża miejska i wiele plaż prywatnych należących do pensjonatów i gościnnych gospodarstw. Przy większości plaż miejsca na ognisko, czy grille. We wsi i jej najbliższej okolicy działają także pola biwakowe. Można tu wypożyczyć sprzęt pływający, jest tu także stanica wodna. W Pierkunowie są bary, restauracja, sklep.

Z powodu piaszczystego dna i łagodnego zejścia do wody na plaże do Pierkunowa przyjeżdża wielu mieszkańców Giżycka. We wsi znajduje się także wojskowe lotnisko i poligon, z którego często korzystają żołnierze z Giżycka. Na poligonie z okazji święta Wojska Polskiego bywają organizowane festyny i pokazy sprzętu wojskowego.

Na wschód od Pierkunowa, przy brzegu jeziora Tryd znajduje się rezerwat ścisły „Perkuny”, w którym chroni się torfowiska wysokie i porastającą je roślinność, w tym rosiczkę okrągłolistną.

Pierkunowo - zdjęcie
+ 17 zdjęć
ReklamaA1 - Stranda Sylwester
ReklamaA2 - Avocado