PierkunowoPierkunowo

Miejscowość na szlaku WJM
4 0 5254
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

Wieś nad jeziorem Kisajno, tuż pod Giżyckiem, niemalże peryferia tego miasta. Kursują tu podmiejskie autobusy, do centrum Giżycka jest 4 km. Nietypowa nazwa wsi jest wiązana  z imieniem pogańskiego boga Perkuna (gromowładca, bóg ognia, niebios i płodności), który był czczony przez pogańskich Prusów i Litwinów.

We wsi plaża miejska i wiele plaż prywatnych należących do pensjonatów i gościnnych gospodarstw. Przy większości plaż miejsca na ognisko, czy grille. We wsi i jej najbliższej okolicy działają także pola biwakowe. Można tu wypożyczyć sprzęt pływający, jest tu także stanica wodna. W Pierkunowie są bary, restauracja, sklep.

Z powodu piaszczystego dna i łagodnego zejścia do wody na plaże do Pierkunowa przyjeżdża wielu mieszkańców Giżycka. We wsi znajduje się także wojskowe lotnisko i poligon, z którego często korzystają żołnierze z Giżycka. Na poligonie z okazji święta Wojska Polskiego bywają organizowane festyny i pokazy sprzętu wojskowego.

Na wschód od Pierkunowa, przy brzegu jeziora Tryd znajduje się rezerwat ścisły „Perkuny”, w którym chroni się torfowiska wysokie i porastającą je roślinność, w tym rosiczkę okrągłolistną.

Pierkunowo - zdjęcie
+ 17 zdjęć
Reklama
ReklamaA2 - AZS Wilkasy