PiszPisz

Miejscowość na szlaku WJM
38 0 16704
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Miasto Pisz, miejscowość o bogatej historii, ciekawych zabytkach, oferujące turystom wiele wspaniałych wrażeń. Znajduje się nad jeziorem Roś, a przez Pisz przepływa rzeka Pisa. Niedaleko zaś znajduje się jezioro Śniardwy. Miejscowość zaś otoczona jest urokliwą Puszczą Piską. To stanowi już obietnicę bardzo udanego urlopu.

Pisz to wspaniałe miejsce wypoczynku dla wszystkich tych, którzy preferują aktywną formę urlopu (wycieczki rowerowe, piesze, spływy kajakowe) i uwielbiają kontakt z przyrodą. Pisz to przede wszystkim miasto wręcz ociekające historią. Już w 160 r. n.e. pojawiły się pierwsze wzmianki o osiądzie pruskiego plemienia Galindów w tym miejscu. Co ciekawe ta informacja została zamieszczona w pracy geografa z Aleksandrii Klaudiusza Ptolemeusza. Osada, jak wiele podobnych miejscowości zamieszkiwanych przez pogańskich Prusów, została zajęta przez rycerzy Zakonu Krzyżackiego.

W 1645 r. Pisz otrzymał prawa miejskie nadane przez elektora Fryderyka Wilhelma I. O pruskim pochodzeniu miejscowości świadczy przede wszystkim tzw. Kamienna Baba – historyczna pozostałość po tych ludach. Do dziś nie wiadomo właściwie do czego Prusom służyły te pomniki. Więcej historycznych ciekawostek oferuje Muzeum Ziemi Piskiej, które będąc w mieście po prostu trzeba odwiedzić.

Miłośnicy odpoczynku na łonie natury, choć niekoniecznie preferujący wysiłek fizyczny, mogą skorzystać z wycieczek turystycznym statkiem „Smętek”, których chętnych zabierze w rejsy po jeziorach Roś, Seksty czy Śniardwy. Widoki i wrażenia niezapomniane. Ci, którzy preferują bardziej aktywny styl wypoczynku mogą zdecydować się na spływ kajakami rzeką Pisą lub żeglugę po okolicznych jeziorach.

Samo otoczenie Puszczy Piskiej powoduje, że turyści uwielbiający piesze i rowerowe wędrówki znajdą tu swoje wymarzone miejsce na ziemi. Na pewno zaś mogą liczyć na wspaniałe widoki wiekowych drzew, które otaczają niewielkie jeziorka.

Noclegi turyści znajdą w hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i polu namiotowym przy ekomarinie. Tam też znajduje się bogata infrastruktura sportowa, pomost dla wędkarzy oraz prawdziwa żeglarska tawerna.

Pisz to również świetne miejsce dla miłośników odpoczynku na plaży i kąpieli wodnych. Zmodernizowane w 2013 r. kąpielisko miejskie przy jeziorze Roś oferuję wspaniałą plażę, wygodne i bezpieczne zejście do wody, boisko do siatkówki, miejsce na grilla, plac zabaw, zadaszone wiaty. Pisz jest doskonale skomunikowany. Na terenie miasta znajduje się dworzec kolejowy Pisz oraz dworzec autobusowy, z którego można dojechać do Olsztyna, Gdańska, Białegostoku, Ełku i Warszawy. W Piszu funkcjonuje również komunikacja miejska, która obsługuje miasto i pobliskie miejscowości, m.in. Karwik czy Snopki.

Będąc w Piszu warto również zobaczyć:

  • Ratusz z 1900 roku,
  • Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z 1843 roku, w środku znajduje się piękny ołtarz z XVII w.
  • Ruiny zamku krzyżackiego przy ul. Gizewiusza.
  • Muzeum Ziemi Piskiej.
  • Dom przy Rybackiej 8 z XVIII w.
  • Kamienną babę stojącą na placu Daszyńskiego.
  • Wieżę ciśnień z 1907 roku.
Pisz - zdjęcie
+ 70 zdjęć
ReklamaA1 - Wioska Surfów
ReklamaA2 - Odysseya Yachts