PniewoPniewo

Miejscowość na szlaku WJM
2 0 4045
Hotel Hotel Noclegi Noclegi KietliceBasen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia KietliceOśrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Mała wieś leżąca nad jeziorem Pniewskim, które jest odciętą zatoką jeziora Mamry. Wieś cicha i spokojna, w okolicy wiele tras rowerowych i spacerowych. Można wynająć noclegi w gospodarstwach agroturystycznych. W Pniewie znajduje się dworek z początków XIX wieku (obecnie w prywatnych rękach), który pełnił rolę rządcówki. Warto w Pniewie zobaczyć odrestaurowaną zabytkową kuźnię.

Przez lata wieś Pniewo należała do majątku w Sztynorcie (niespełna 7 km), w czasach PRL budynkami i okoliczną ziemią zarządzały PGR-y. 

Warto zobaczyć:

  • dwór z przełomu XVIII i XIX wieku, parterowy, frontem zwrócony do jeziora, z niewielkim parkiem; obecnie własność prywatna
  • zabytkowa kuźnia z XIX wieku

W bezpośrednim sąsiedztwie Pniewa znajduje się kompleks bunkrów w Mamerkach – jedna z największych atrakcji turystycznych na Mazurach. Mamerki to jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej, w którym stacjonowała Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). Z Pniewa do Mamerek jest nieco ponad 2 km, można tę trasę pokonać pieszo, droga wiedzie przez las.

W pobliżu Pniewa znajduje się też Kanał Mazurski. Kanał ten miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie rzekami Łyną i Pregołą poprzez Zalew Wiślany z Bałtykiem. Długość tej trasy wodnej miała wynosić  w sumie 170 km. Budowy kanału nie ukończono z powodu najpierw wysokich kosztów, a potem - przegranej przez Niemcy II wojny światowej. Dziś znaczna część tego, co zbudowano znajduje się w obwodzie kaliningradzkim. Po polskiej stronie granicy można podziwiać m.in. ozdobioną faszystowską "gapą" śluzę Leśniewo Górne oddalone od Pniewa o 10  km.

Pniewo - zdjęcie
+ 9 zdjęć
ReklamaA1 - Sailing Machine
ReklamaA2 - Tło Dla Mew