PniewoPniewo

Miejscowość na szlaku WJM
2 0 2658
Noclegi Noclegi KietliceSklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia Kietlice

Mała wieś leżąca nad jeziorem Pniewskim, które jest odciętą zatoką jeziora Mamry. Wieś cicha i spokojna, w okolicy wiele tras rowerowych i spacerowych. Można wynająć noclegi w gospodarstwach agroturystycznych. W Pniewie znajduje się dworek z początków XIX wieku (obecnie w prywatnych rękach), który pełnił rolę rządcówki. Warto w Pniewie zobaczyć odrestaurowaną zabytkową kuźnię.

Przez lata wieś Pniewo należała do majątku w Sztynorcie (niespełna 7 km), w czasach PRL budynkami i okoliczną ziemią zarządzały PGR-y. 

Warto zobaczyć:

  • dwór z przełomu XVIII i XIX wieku, parterowy, frontem zwrócony do jeziora, z niewielkim parkiem; obecnie własność prywatna
  • zabytkowa kuźnia z XIX wieku

W bezpośrednim sąsiedztwie Pniewa znajduje się kompleks bunkrów w Mamerkach – jedna z największych atrakcji turystycznych na Mazurach. Mamerki to jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej, w którym stacjonowała Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). Z Pniewa do Mamerek jest nieco ponad 2 km, można tę trasę pokonać pieszo, droga wiedzie przez las.

W pobliżu Pniewa znajduje się też Kanał Mazurski. Kanał ten miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie rzekami Łyną i Pregołą poprzez Zalew Wiślany z Bałtykiem. Długość tej trasy wodnej miała wynosić  w sumie 170 km. Budowy kanału nie ukończono z powodu najpierw wysokich kosztów, a potem - przegranej przez Niemcy II wojny światowej. Dziś znaczna część tego, co zbudowano znajduje się w obwodzie kaliningradzkim. Po polskiej stronie granicy można podziwiać m.in. ozdobioną faszystowską "gapą" śluzę Leśniewo Górne oddalone od Pniewa o 10  km.

Pniewo - zdjęcie
+ 6 zdjęć
ReklamaA1 - MUGGA
ReklamaA2 - Inwestycja Nove Rydzewo