PrażmowoPrażmowo

Miejscowość na szlaku WJM
0 0 4259
Noclegi Noclegi Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia

Wieś nad jeziorem Jagodne (przy styku z jez. Szymoneckie) w gminie Ryn (na trasie Giżycko-Mikołajki jadąc przez Wilkasy).  Przebiega przez nią droga wojewódzka nr 643 w kierunku Mikołajek. Wieś jest niewielka, malownicza, bo położona wzdłuż brzegu jeziora. Na skraju wsi znajduje się cmentarz ewangelicki z początku XX w. Prażmowo oferuje bogate zaplecze turystyczne. 

Jest tu port, który oprócz możliwości postoju oferuje także czarter łodzi żaglowych i motorowych, skuterów wodnych oraz wypożyczalnię sprzętu pływającego. W porcie działa też pole biwakowe i campingowe, sklep i tawerna. Port oferuje też serwis szkutniczy i mechaniczny jachtów i przyczep kempingowych oraz zimowanie jachtów i przyczep kempingowych. 

W Prażmowie jest również pensjonat, noclegi można wynająć też w prywatnych kwaterach.

Miejscowość powstała w ramach kolonizacji wschodnich terenów Prus Książęcych. Wieś wzięła nazwę od swojego założyciela. W 1546 roku Stańko Prażmo z Szymonki nabył w lesie Salpy pięciołanowe sołectwo. Zobowiązał się do założenia wsi czynszowej na 55 łanach na prawie chełmińskim. Miejscowość należała do parafii ewangelickiej i można jeszcze tu obejrzeć ginący już cmentarz tego wyznania.

Prażmowo - zdjęcie
+ 25 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe