ProbarkProbark

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 1327
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy

Probark – niewielka miejscowość w gminie Mrągowo. Znajduje się zaledwie w odległości 7 km od tego znanego, mazurskiego miasta. Niedaleko położone są również Mikołajki.

Wieś Probark założono ok. 1471 r. z inicjatywy ziemian polskich. Nazwa wsi pochodzi od Jeziora Probarskiego zwanego "Proborg”. Na początku XVI w. Probark był osadą złożoną z siedlisk dworskich. W połowie XVIII w. rozpoczęła funkcjonowanie szkoła, w której w języku polskim nauczał Johann Fridriszik. W 1823 r. Probark połączył się z Ostrowiem. W 1825 r. powstała kolonia Nowy Probark, która odseparowała się od Probarka. W 1913 r. oddano do użytku szosę Kosewo – Probark – Bronikowo.

W latach 70. XX w. do sołectwa Probark należało: Nikutowo, Nowy Probark i Porębiska. Zabudowa wsi ma kształt ulicówki nad przyległym Jeziorem Probarskim.

We wsi działają gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty i campingi. Wieś ma charakter turystyczny. Atrakcją miejscowości jest bliskie położenie jeziora Probarskiego. Wody tego akwenu zaliczono do pierwszej klasy czystości. To z pewnością ściąga nad te wody amatorów wędkowania oraz nurkowania. Na południowym-wschodzie jezioro Probarskie graniczy z jeziorem Zjadłe. Oba akweny oddziela od siebie 100 metrowej szerokości pas lądu.

Zbiornik o średniej głębokości 9,2 m. Natomiast maksymalna głębia wynosi 31 m. W pobliżu jeziora można znaleźć wiele pensjonatów oraz kwater prywatnych i pola namiotowe. Jest tam też możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego – łodzie, rowery wodne.

Akwen jest bardzo łatwo dostępny dla turystów. Znajdziemy tu sporo miejsc do kąpieli oraz pomostów wędkarskich. Zjeżdżają więc tu miłośnicy wędkowania oraz nurkowania, skuszeni czystością wody oraz legendą o zatopionym skarbie w wodach akwenu. Nurkowie jednak wskazują, że jedyne co znaleźli na dnie, przynajmniej do tej pory, to beczki.

Zbiornik o rozwiniętej i urozmaiconej linii brzegowej i mulistym dnie. Posiada gęstą roślinność zanurzoną. Wokół brzegów występuje pas roślinności szuwarowej od 5 m do 60 m szerokości. Dominuje trzcina i pałka. Brzegi są wysokie i miejscami strome. Bezpośrednio nad wodą porośnięte olchą, brzozą i wierzbą.

Jezioro otoczone jest polami, łąkami oraz okolicznymi miejscowościami turystycznymi. Najliczniejsze gatunki ryb występujące w jeziorze to: szczupak, lin, okoń, węgorz, sielawa. Wypoczywając w Probarku warto zobaczyć Mazurski Park Krajobrazowy a także atrakcje pobliskiego Mrągowa.

ReklamaA1- Mazurski Raj - LATO 2022
ReklamaA2 - Inwestycja Nove Rydzewo