PrzystańPrzystań

Miejscowość na szlaku WJM
3 0 3954
Noclegi Noclegi Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

Niewielka wielka wieś nad jeziorem Przystań z kilkoma portami i pensjonatami. Według oceny miejscowych woda w jeziorze na wysokości Przystani jest zawsze zimna. Miejscowość to raj dla pasjonatów nurkowania – można penetrować wrak zatopionego w jeziorze statku.

Zatoka Przystań to letnia baza Mazurskiego Centrum Nurkowego, które uczy zarówno początkujących nurków, jak i szkoli tych, którzy podstawy nurkowania znają. Centrum oferuje podwodny tor przeszkód na głębokości od 8 do 14m oraz penetrowanie zatopionego na głębokości 33 metrów wraku „Arabella”. Wrak jest stalowym dwumasztowcem o długości 12 m, z drewnianym bukszprytem. W przeszłości „Arabellą” pływali harcerze, a legenda głosi, że pierwotnie był to angielski kuter desantowy z czasów II wojny światowej. Po wojnie pływał jako "Sławomir". Pomysłodawcą zatopienia wraku i uczynienia z niego atrakcji nurkowej był nieżyjący instruktor nurkowania z Giżycka Andrzej "Balon" Tarasiewicz, którego imię nosi Mazurskie Centrum Nurkowe.

Wieś jest miejscowością typowo wypoczynkową. Miłośnicy historii mogą dojść pieszo w kilkanaście minut do bunkrów w Mamerkach.  Na południe od wsi w lesie znajduje się kompleks budynków byłej kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych-schrony i żelbetowe bunkry pokryte tynkiem z moczonej w betonie morskiej trawy.  W pobliżu Przystani znajduje się wejście do nieczynnego Kanału Mazurskiego. Kanał ten miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie rzekami Łyną i Pregołą poprzez Zalew Wiślany z Bałtykiem. 

Długość tej trasy wodnej miała wynosić  w sumie 170 km. Budowy kanału nie ukończono z powodu najpierw wysokich kosztów, a potem - przegranej przez Niemcy II wojny światowej. Dziś znaczna część tego, co zbudowano znajduje się w obwodzie kaliningradzkim. Po polskiej stronie granicy można podziwiać m.in. ozdobioną faszystowską "gapą" śluzę Leśniewo Górne oddalone od Przystani o 6 km. 

Przystań - zdjęcie
+ 36 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe