Ruska WieśRuska Wieś

Miejscowość na szlaku WJM
3 0 5728
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Niewielka mazurska wieś położona niedaleko miasta Węgorzewo. Znajduje się w niewielkiej odległości od jeziora Mamry. Na pewno jest to wymarzona lokalizacja dla tych, którzy na Mazurach szukają ciszy, spokoju, kontaktu z pięknem przyrody. To bardzo stara miejscowość z długą tradycją osadniczą na Mazurach. Najprawdopodobniej powstała już w 1402 r. Obecnie leży na południowym zachodzie od miasta Węgorzewo i jedynie trzy kilometry dalej znajduje się rozległe mazurskie jezioro Mamry.

W XVII wieku we wsi osiedliła się lokalna szlachta. Na wiek XVIII datuje się budowę okazałego parterowego dworku (rok budowy 1760), który można podziwiać do dnia dzisiejszego – chociaż znajduje się w rękach prywatnych. Obiekt otoczony jest pięknym parkiem. Miejscowość zamieszkiwało około 150 osób. Funkcjonowała tu również szkoła wiejska.

Z racji bliskiego położenia od Węgorzewa i jeziora Mamry to doskonała baza wypadkowa dla tych osób, które chciałyby zwiedzać ten region Mazur ale niekoniecznie tęsknią za dużą ilością turystów. Noclegi w Ruskiej Wsi możliwe są w wielu gospodarstwach agroturystycznych.

Ciekawą atrakcją pobliskiego Węgorzewa jest Kanał Węgorzewski - najprostszy wodny szlak z Węgorzewa do Mamr, molo na jeziorze i do plaży miejskiej "Mamry". Wzdłuż kanału prowadzi ścieżka pieszo-rowerowa, która stanowi część trasy rowerowej Pętla Węgorzewska. To ulubione miejsce rowerzystów, rolkarzy i spacerowiczów. Można usiąść na ławkach i obserwować wypływające z Węgorzewa jachty, łodzie i statki Żeglugi Mazurskiej.

Samo miasto w okresie urlopowym tętni turystycznym życiem, pełnym atrakcji, restauracji, knajpek i portowym życiem. Nie sposób się tu nudzić. Znajduje się tu również wiele ciekawych zabytków, które warto zobaczyć. W mieście wznosi się zamek krzyżacki, który został wybudowany w 1398 r. Przez wieki wielokrotnie przebudowywany. Zniszczony w czasie walk II wojny światowej. Po wojnie przeznaczony na cele kulturalne. Późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła wzniesiony w latach 1605-1611. W środku warto obejrzeć późnorenesansowe wyposażenie. Ratusz i kamieniczki z XIX wieku. Można również odwiedzić Muzeum Kolei Mazurskich oraz skansen – Muzeum Kultury Ludowej.

Ruska Wieś - zdjęcie
+ 6 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Odysseya Yachts