RydzewoRydzewo

Miejscowość na szlaku WJM
48 0 33052
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Rydzewo leży na cyplu rozdzielającym jeziora Niegocin i Boczne, ok.18 km na południe od Giżycka. Najłatwiej tu dojechać trasą  Giżycko-Orzysz, z której należy zjechać we wsi Ruda. Latem kursują tu statki Żeglugi Mazurskiej (rejsy z Giżycka i Mikołajek), łodzie mogą zawinąć do portów: Marina Lester Club (pomost ma długość 40 metrów, co pozwala cumować nawet dużym jednostkom) i Mariny Pod Czarnym Łabędziem, Portu Rydzewo i Przystani Żeglarskiej. Od kilku lat rydzewskie porty upodobali sobie motorowodniacy, choć nie ma ich tu tylu, co w Mikołajkach. Skutery i motorówki można wypożyczyć na miejscu.

Rydzewo to bardzo malownicza wieś, w której jest całkiem sporo zabytków, które nadają jej uroku i klimatu. Najstarszym i najcenniejszym jest zbudowany w XVI w. kościół stojący w centrum wsi, zachowało się w nim sporo oryginalnego wyposażenia (m.in. drzwi do zakrystii z XVI w. i ambona z XVII w.). We wsi jest też kilka murowanych zabudowań z przełomu XIX i XX wieku (numery domów 32 i 34-35 a). W 120-letnim domu jest pensjonat, a jego właściciele twierdzą, że podczas jednego z remontów budynku odnaleziono listy, w których Mazurka chwaliła się siostrze, że gościła samego Adolfa Hitlera.

W Rydzewie warto zajrzeć do Gospody pod Czarnym Łabędziem, której wystrój i wyposażenie (m.in. stare lampy naftowe, plecione koszyki  i rybackie sieci) nawiązują do historii Mazur. Serwują tu dania oparte kuchni polskiej, pruskiej i litewskiej oparte na starych recepturach. Potrawy te wielokrotnie zdobywały nagrody na konkursach kulinarnych w całej Polsce. 

Jezioro Boczne od strony Rydzewa jest dość płytkie (20m od brzegu może być 0,4-0,6m) - każdy żeglarz z dłuższym stażem pewnie przekonał się o tym osobiście.

Rydzewo - zdjęcie
+ 109 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Sailing Machine