Ryn

Miejscowość na szlaku WJM
2 0 1348
Hotel Noclegi Czartery Sklep spożywczy Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep żeglarski Bankomat Bank Informat. turystyczny Poczta Policja Straż pożarna Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa łodzi Gastronomia Ośrodek zdrowia Apteka Lekarz prywatny

Urokliwe miasteczko położone na Warmii i Mazurach. Ciekawostką jest fakt, że występują tu ślady działalności ludzi już z okresu neolitu (4500 – 1700 lat p.n.e). Wokół miasteczka pełno jest pozostałości pradawnych grodzisk. Ryn położony jest malowniczo nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. W centrum miasta znajduje się krzyżacki zamek. Został wzniesiony tu w 1377 r. Ciekawym zabytkiem Rynu jest pochodzący z XIX wieku wiatrak typu holenderskiego oraz młyn wodny. 

Nad jeziorem Ryńskim znajduje się promenada wraz z przystanią Ekomarina oraz piaszczyste plaże. Akwen pozwala na dopłynięcie do Rynu praktycznie z każdego miejsca w Krainie Wielkich Jezior. W nowym porcie przy pomostach (do których doprowadzona jest woda i prąd) może cumować jednocześnie sześćdziesiąt jachtów.

Nad jeziorem Ołów można wypocząć na plaży. Znajduje się tu również malowniczo położona ścieżka spacerowo-rekreacyjna o długości 4250 m okalająca jezioro. Samo jezioro jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania. Znajduje się tu także zagospodarowana przestrzeń rekreacyjna ze stylowymi wiatami, ławeczkami, boiskiem i miejscem na ognisko. Nieopodal usytuowana jest miejska plaża i strzeżone kąpielisko z pomostami. Wypożyczalnia sprzętu wodnego oferuje łodzie, kajaki i rowery wodne. Na turystów czekają liczne punkty gastronomiczne, bogata oferta hotelarska oraz pola biwakowe.

Sporą atrakcją są również kanały żeglugowe. Spośród kilkunastu, cztery, to kanały w pobliżu Rynu: KanałvSzymoński (pomiędzy jeziorem Szymoneckim i Szymon – o długości 2360m.). Kanał Mioduński (pomiędzy jeziorem Szymon i Kotek Wielki, o długości 1920m.). Kanał Grunwaldzki (pomiędzy jeziorem Kotek Wielki i Tałtowisko, o długości 470m.) i Kanał Tałcki (pomiędzy jeziorem Tałtowisko i Tałty, o długości 1062m.). 

Zamek w Rynie jest drugim co do wielkości tego typu obiektem historycznym w Polsce. Zbudowali go Krzyżacy w XIV w. za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Obecnie mieści się tu centrum kongresowe i luksusowy hotel. 

Mazurskie kanały to nie tylko ciekawy element pejzażu i ulubione miejsce wędkarzy, to przede wszystkim obiekty zabytkowe (hydrotechniczne) i interesujący przykład rozwiązań w zakresie komunikacji wodnej. Do Rynu można dojechać autobusami PKS.

+ 121 zdjęć
8°
Niebo zachmurzone Opady: 0mm, Wiatr: 4.4 m/s
Kierunek: Pd Zach
Ciśnienie atmosferyczne: 993.3 hPa

Ryn

przejdź do wwwprofil facebookwiadomośćMapa google

jez. Ryńskie

Jezioro położone przy mieście Ryn, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Właściwie tworzy jeden akwen wodny z jeziorem Tałty. Granica między zbiornikami jest praktycznie umowna. Wymiary...

jez. Ołów

Polodowcowe niewielkie jezioro, objęte strefą ciszy znajdujące się na północnych obrzeżach miasta Ryn, malowniczo położone u stóp ryńskiego zamku. To akwen doskonały dla...
ReklamaA1 - MAMRY MIX