RynRyn

Miejscowość na szlaku WJM
37 0 17276
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Urokliwe miasteczko położone na Warmii i Mazurach. Ciekawostką jest fakt, że występują tu ślady działalności ludzi już z okresu neolitu (4500 – 1700 lat p.n.e). Wokół miasteczka pełno jest pozostałości pradawnych grodzisk. Ryn położony jest malowniczo nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. W centrum miasta znajduje się krzyżacki zamek. Został wzniesiony tu w 1377 r. Ciekawym zabytkiem Rynu jest pochodzący z XIX wieku wiatrak typu holenderskiego oraz młyn wodny. 

Nad jeziorem Ryńskim znajduje się promenada wraz z przystanią Ekomarina oraz piaszczyste plaże. Akwen pozwala na dopłynięcie do Rynu praktycznie z każdego miejsca w Krainie Wielkich Jezior. W nowym porcie przy pomostach (do których doprowadzona jest woda i prąd) może cumować jednocześnie sześćdziesiąt jachtów.

Nad jeziorem Ołów można wypocząć na plaży. Znajduje się tu również malowniczo położona ścieżka spacerowo-rekreacyjna o długości 4250 m okalająca jezioro. Samo jezioro jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania. Znajduje się tu także zagospodarowana przestrzeń rekreacyjna ze stylowymi wiatami, ławeczkami, boiskiem i miejscem na ognisko. Nieopodal usytuowana jest miejska plaża i strzeżone kąpielisko z pomostami. Wypożyczalnia sprzętu wodnego oferuje łodzie, kajaki i rowery wodne. Na turystów czekają liczne punkty gastronomiczne, bogata oferta hotelarska oraz pola biwakowe.

Sporą atrakcją są również kanały żeglugowe. Spośród kilkunastu, cztery, to kanały w pobliżu Rynu: KanałvSzymoński (pomiędzy jeziorem Szymoneckim i Szymon – o długości 2360m.). Kanał Mioduński (pomiędzy jeziorem Szymon i Kotek Wielki, o długości 1920m.). Kanał Grunwaldzki (pomiędzy jeziorem Kotek Wielki i Tałtowisko, o długości 470m.) i Kanał Tałcki (pomiędzy jeziorem Tałtowisko i Tałty, o długości 1062m.). 

Zamek w Rynie jest drugim co do wielkości tego typu obiektem historycznym w Polsce. Zbudowali go Krzyżacy w XIV w. za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Obecnie mieści się tu centrum kongresowe i luksusowy hotel. 

Mazurskie kanały to nie tylko ciekawy element pejzażu i ulubione miejsce wędkarzy, to przede wszystkim obiekty zabytkowe (hydrotechniczne) i interesujący przykład rozwiązań w zakresie komunikacji wodnej. Do Rynu można dojechać autobusami PKS.

Ryn - zdjęcie
+ 138 zdjęć
ReklamaA1 - Przystań Nautica
ReklamaA2 - Odysseya Yachts