ŚniadowoŚniadowo

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 3341
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Śniadowo to niewielka mazurska miejscowość w gminie Mrągowo. Osada leży nad jeziorem Juksty – akwenem objętym strefą ciszy. Urokliwa mazurska osada, zagubiona niejako między lasami, polami i jeziorami na Mazurach. Jeśli szukacie ciszy i spokoju, z pewnością znajdziecie je w Śniadowie.

Warto wiedzieć, że Śniadowo było wsią szlachecką. W 1625 r. miejscowość dotknęła epidemia dżumy, która wyludniła wieś. Pewne jest, że przynajmniej do roku 1693 wszyscy mieszkający tu chłopi byli Polakami. W 1785 r. była to już wieś czynszowa (należąca do domeny królewskiej) z pięcioma domami. Co ciekawe, w 1945 r. mieszkańcy nie opuścili swej wsi.

Blisko stąd do znanego na Mazurach Mrągowa. Natomiast o atrakcyjności miejscowości świadczy bliska lokalizacja jeziora Juksty. Linia brzegowa akwenu jest rozwinięta. Posiada kilka niewielkich zatok. Brzegi są w większości wysokie i bezleśne. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy, czyli na silniku tu nie popływamy. Ten zbiornik wodny z pewnością docenią osoby szukające ciszy i spokoju. Jedynie w południowej części jeziora, przy miejscowości Kosewo jest spory ruch turystyczny. Pozostałe części akwenu są praktycznie dziewicze, można więc spokojnie odpocząć na łonie natury.

Średnia głębokość jeziora wynosi 8 m, natomiast głębokość maksymalna to 38,6 m i znajduje się na wysokości miejscowości Zawada.

Juksty jest zbiornikiem obficie zarośniętym przez oczerety z trzciną i pałką, bogatsze w części północnej i w głęboko wciętych zatokach. Roślinność zanurzona z przewagą ramienic i rdestnicy bardzo obfita, szczególnie w północnej części jeziora i u brzegów wschodnich.

Wody jeziora zaliczają się do II klasy czystości. Akwen Pojezierza Mrągowskiego posiada bardzo dobre warunki do wędkowania, dlatego też wszyscy miłośnicy łowienia ryb nie będą się nudzić. Jezioro Juksty jest typu sielawowego a w jego wodach siedlisko życia mają liczne gatunki ryb takie jak: sandacze, leszcze, płotki oraz liny. Ciężko tu jednak wynająć łódź, warto przyjechać ze swoją. Z wodowaniem również może być problem ze względu na zarośnięte i strome brzegi jeziora.

Zbiornik jest dobrze dostępny dla turystów. Nad brzegami jeziora lub w ich pobliżu znajdują się miejscowości: Muntowo, Czerwonki, Śniadowo, Zawada, Kosewo.

W Kosewie znajdziemy domki i pokoje do wynajęcia, zarówno w prywatnych kwaterach, jak i pensjonatach. Prywatne kwatery znajdują się też w Zawadach, Śniadowie, Czerwonkach i Muntowie.

Śniadowo - zdjęcie
+ 11 zdjęć
ReklamaA1 - Piękny Brzeg
ReklamaA2 - Ever Boats