StręgielekStręgielek

Miejscowość poza szlakiem WJM
1 0 3267
Noclegi Noclegi Gastronomia Gastronomia

Wieś nad jeziorem Stręgiel, w której zachowało się wiele tradycyjnych mazurskich  zabudowań. We wsi jest plaża sołecka, niespełna 2 km od wsi w Ośrodku Sportowym Omega można wypożyczyć kajaki, żaglówki, rowery wodne. W lesie przylegającym do wsi płynie rzeka Sapina – coraz popularniejsza wśród miłośników kajakarstwa. 

W lesie rozciągającym się od Pozezdrza do Stręgielka znajduje się kilkanaście bunkrów z II wojny światowej – są pozarastane, słabo widoczne, nie są oznaczone na miejscu w żaden sposób. Osobliwością wsi, którą zamieszkuje bardzo zżyta społeczność jest łoś o imieniu Wojtek, którego miejscowi zwą „wsiowym celebrytą”. Łoś Wojtek podjada owoce z sadów i nie jest bardzo płochliwy, przez co  jest wdzięcznym obiektem filmików i zdjęć. 

We wsi organizowane są pikniki i spotkania historyczne. Przez Stręgielek przebiega trasa rowerowa sieci Green Velo, która prowadzi wokół jeziora Stręgiel. Trasa jest długa na 28,4 km, jej przejechanie zabiera średnio 3 godziny, określono ją jako łatwą.

Warto zobaczyć:

  • dawny cmentarz ewangelicki
  • pozostałości bunkra z II wojny światowej.
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe