SzymonkaSzymonka

Miejscowość na szlaku WJM
7 0 4017
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

Wieś nad jeziorem Szymoneckim w gminie Ryn na trasie z Giżycka do Mikołajek (jadąc przez Wilkasy). Dominantą wsi jest imponujący, zbudowany  z czerwonej cegły kościół. Najstarszy, zbudowany w XVI w. kościół dziś już nie istnieje. Obecną świątynię zbudowano w XIX w. dokładnie 96 kroków od starej. Kościół w czasach I wojny światowej był mocno uszkodzony, odbudowano go.

Z nieistniejącym i obecnym kościołem w Szymonce i działającymi przy nich cmentarzami wiąże się makabryczna historia z 2012 roku, kiedy to gmina Ryn sprzedała działkę, która – jak się potem okazało – była terenem starego cmentarza parafialnego funkcjonującego w latach 1566-1877. Przy porządkowaniu działki jej właściciel odkopał ludzkie szczątki. Po wielu perturbacjach szczątki z dawnego cmentarza pochowano w zbiorowej mogile na obecnie funkcjonującym cmentarzu. 

W Szymonce znajduje się też wzniesienie zwane Zdunowa lub Garncarska Góra (ma 136 m.n.p.m.),  a jej zboczach widoczne są ślady okopów z okresu I wojny światowej. Przez tę wieś przebiegała linia frontu 1914–1915, odbyło się tu kilka szturmów rosyjskich. Obecnie w Szymonce działają dwa pola namiotowe i przystanie oraz wiele kwater agroturystycznych oraz bar. We wsi przez cały rok działa sklep.

Szymonka - zdjęcie
+ 39 zdjęć
ReklamaA1 - Osada Tyrkło
ReklamaA2 - Nautica