SzymonkaSzymonka

Miejscowość na szlaku WJM
6 0 7124
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Wieś nad jeziorem Szymoneckim w gminie Ryn na trasie z Giżycka do Mikołajek (jadąc przez Wilkasy). Dominantą wsi jest imponujący, zbudowany  z czerwonej cegły kościół. Najstarszy, zbudowany w XVI w. kościół dziś już nie istnieje. Obecną świątynię zbudowano w XIX w. dokładnie 96 kroków od starej. Kościół w czasach I wojny światowej był mocno uszkodzony, odbudowano go.

Z nieistniejącym i obecnym kościołem w Szymonce i działającymi przy nich cmentarzami wiąże się makabryczna historia z 2012 roku, kiedy to gmina Ryn sprzedała działkę, która – jak się potem okazało – była terenem starego cmentarza parafialnego funkcjonującego w latach 1566-1877. Przy porządkowaniu działki jej właściciel odkopał ludzkie szczątki. Po wielu perturbacjach szczątki z dawnego cmentarza pochowano w zbiorowej mogile na obecnie funkcjonującym cmentarzu. 

W Szymonce znajduje się też wzniesienie zwane Zdunowa lub Garncarska Góra (ma 136 m.n.p.m.),  a jej zboczach widoczne są ślady okopów z okresu I wojny światowej. Przez tę wieś przebiegała linia frontu 1914–1915, odbyło się tu kilka szturmów rosyjskich. Obecnie w Szymonce działają dwa pola namiotowe i przystanie oraz wiele kwater agroturystycznych oraz bar. We wsi przez cały rok działa sklep.

Szymonka - zdjęcie
+ 39 zdjęć
ReklamaA1 - Wioska Św. Mikołaja
ReklamaA2 - Tło Dla Mew