TalkiTalki

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 1410

Talki to niewielka wieś w Polsce położona w powiecie giżyckim, w gminie Wydminy. Miejscowość znajduje się w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i otoczona jest malowniczą okolicą. We wsi znajdują się aż cztery jeziora: Pamerek, Osiołek, Talki Małe, Talki Wielkie.

Wieś założona w 1539 r. W 1939 r. we wsi mieszkało 228 osób. W latach 60. XX w. wyjechali ostatni Mazurzy do Niemiec. Pod koniec XX w. wybudowane zostało pole golfowe oraz stoki narciarskie (przy okazji podwyższono wzgórze). W miejscowości znajduje się filia Szkoły Podstawowej w Wydminach, filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Wydminach oraz kaplica filialna pw. Matki Bożej Częstochowskiej parafii pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Zelkach. Warto tu zobaczyć zabytkowy cmentarz.

Niedaleko Talek, w jednym z lasów otaczających miejscowość, znajdują się dwa pomniki przyrody. Pierwszym jest okazały głaz narzutowy, granit o obwodzie 13 metrów. Drugim pomnikiem przyrody jest kompleks wiekowych dębów. W odległości 1 km od Talek w miejscowości Okrągłe znajduje się wyciąg narciarski oraz mini-zoo.

Talki - zdjęcie
+ 7 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe