WejsunyWejsuny

Miejscowość poza szlakiem WJM
16 0 3966
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

Miejscowość założona w 1763 r. Malowniczo położona wieś na skrzyżowaniu szlaków turystycznych z Pisza i z Rucianego-Nidy biegnącego przy jeziorze Śniardwy. Miejscowość jest atrakcyjna ze względu na fakt, że leży nad jeziorami: Wejsunek i Warnołty (połączone ze Śniardwami przez zatokę Szyba). Do miejscowości przez jez. Warnołty dopłyną tylko żeglarze bez używania silnika spalinowego.

Przez Wejsuny przebiega szlak rowerowy o długości 85 km. Przebieg trasy: Mikołajki - Wierzba - Wejsuny - Niedźwiedzi Róg - Karwik - Jeglin - Zdory - Kwik - Nowe Guty - Okartowo - Suchy Róg - Dziubiele - Łuknajno – Mikołajki. W pobliżu miejscowości znajduje się Rezerwat Przyrody "Jezioro Warnołty". W pobliskim jeziorze Jegocin są dobre warunki do nurkowania. Największą atrakcją turystyczną jest regionalna Izba Mazurska. Przechowywane są w niej liczne zabytki mazurskiego rękodzielnictwa, pochodzące głównie z XIX w.

We wsi znajduje się sklep, camping z domkami i polem namiotowym oraz całoroczny ośrodek wypoczynkowy. 

W Wejsunach warto też zobaczyć

  • kościół ewangelicki z 1898 roku; plebania z tego samego okresu,
  • część dawnej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku,
  • dawna karczma z budynkiem gospodarczym, początek XX wieku, obecnie sklep,
  • cmentarz ewangelicki z końca XIX wieku; znajduje się na nim kwatera wojenna z okresu I wojny światowej, w której pochowanych jest 5 żołnierzy armii niemieckiej.
Wejsuny - zdjęcie
+ 24 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe