WiartelWiartel

Miejscowość poza szlakiem WJM
8 0 9293
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Wieś nad jeziorem Wiartel w Puszczy Piskiej. Wieś z ciekawą historią, która na przemian skłaniała Wiartel albo ku przemysłowi, albo ku turystyce. W  XVI w. działał tu zakład hutniczy, który w 1725 roku zakończył działalność z powodu braku surowca. Na początku XX wieku znajdował się tzw. dworzec gościnny (kurhaus) „Wiartel”, który można przyrównać do ośrodka wczasowo-wypoczynkowego oraz gospoda u Konopackiego, w której także można było wynająć pokoje. 

Wiartel znalazł się na trasie podróży przez dawne Mazury, którą odbył Melchior Wańkowicz i opisał w „Na tropach Smętka”. W Prusach wieś słynęła w wytwórni Henricha Kirscha, która produkowała m.in. słynny w okolicy likier „Kosakencaffe” (Kozacka kawa). Po wojnie Wiartel, jak i inne miejscowości w Puszczy Piskiej był miejscem walk zwolenników i przeciwników komunistycznej władzy – w 1946 roku na posterunek Milicji Obywatelskiej napadła  licząca 60 osób grupa niepodległościowego podziemia. W strzelaninie zginął nadleśniczy Neugebauer. 

W czasach PRL-u malowniczo położony Wiartel „szedł w działalność przemysłową” – od 1958 roku do początku lat 90. działała tu ferma zwierząt futerkowych, na której hodowano kilka odmian norek, lisy niebieskie i bobry europejskie. Futra z tej fermy cieszyły się wielkim uznaniem i doceniano je za jakość. Zdarzyło się, że z fermy uciekła norka amerykańska, która zakłóciła okoliczny ekosystem leśny. Po upadku fermy futerkowej Wiatrel ponownie skłonił się ku turystyce i tak jest do dziś. 

We wsi działa kilka sklepów, ośrodek wypoczynkowy oferujący noclegi w pokojach i domkach oraz salę bankietową na 150 osób. Na terenie ośrodka można też ustawić przyczepę campingową. Atrakcją tego miejsca jest m.in. ruska bania. W pobliżu Wiartla działa także pole namiotowe. Można tu także nocować w kwaterach agroturystycznych. Miejsce dobre dla ceniących ciszę i spokój ale nie potrafiących żyć bez cywilizacji. Idealna baza wypadowa do wycieczek pieszych i rowerowych po Puszczy Piskiej. W Wiartlu jest kilka małych ewangelickich cmentarzy z początku XX wieku i schron bojowy z 1939 roku.

Warto zobaczyć

  • zespół budynków szkolnych z początku XX wieku: szkoła i budynek gospodarczy, murowane 
  • cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku 
  • cmentarz ewangelicki z początku XX wieku, na skrzyżowaniu 
  • cmentarz ewangelicki z pierwszej połowy XX wieku, Wiartel Mały 
  • schron bojowy z 1939 roku 
Wiartel - zdjęcie
+ 7 zdjęć
ReklamaA1 - port 69
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club