WierzbaWierzba

Miejscowość na szlaku WJM
15 0 10532
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Niewielka wieś leżąca na krańcu półwyspu Popielski Róg nad jeziorem Bełdany. Do Rucianego-Nidy jest stąd 12 km, do Mikołajek - 5 km. Wierzba jest wyjątkową wsią na Mazurach, ponieważ działa tu jedyna na Mazurach przeprawa promowa, która łączy oddalone od siebie o 360 metrów dwa brzegi jeziora Bełdany. Po dnie jeziora jest rozciągnięta lina, po której porusza się konstrukcja promu. Podróż z jednego końca jeziora na drugi działa tylko w sezonie i trwa około 10 minut. Pierwsze kursy odbywają się o godz. 11 i trwają – co godzinę do 18. 

Prom w Wierzbie oprócz tego, że jest wyjątkowa atrakcją, pozwala skrócić drogę kierowcom jadącym z Mikołajek do Popielna lub Niedźwiedziego Rogu. 

Do Wierzby przybijają też statki Żeglugi Mazurskiej. We wsi działa znany i ceniony za kameralność i intymność Dom Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk (nocleg może wynająć tu każdy). Przy ośrodku PAN działa port i marina. We wsi jest też siedlisko, które ma dostęp do jeziora, i oprócz noclegów i restauracji, oferuje gościom możliwość wynajęcia kajaka, czy roweru. Dla dzieci jest tu plac zabaw. 

Z Wierzby spacerkiem przez las można dojść do Popielna, w którym mieści się stacja hodowli konika polskiego – kolejna wielka atrakcja  tej części Mazur. Piękna, kameralna Wierzba uchodzi za elitarne miejsce odpoczynku na Mazurach i bez wątpienia jest to opinia nie sarkastyczna, a nobilitująca.

Wierzba - zdjęcie
+ 39 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Tło Dla Mew