WierzbaWierzba

Miejscowość na szlaku WJM
15 0 6622
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Czartery Czartery Gastronomia Gastronomia

Niewielka wieś leżąca na krańcu półwyspu Popielski Róg nad jeziorem Bełdany. Do Rucianego-Nidy jest stąd 12 km, do Mikołajek - 5 km. Wierzba jest wyjątkową wsią na Mazurach, ponieważ działa tu jedyna na Mazurach przeprawa promowa, która łączy oddalone od siebie o 360 metrów dwa brzegi jeziora Bełdany. Po dnie jeziora jest rozciągnięta lina, po której porusza się konstrukcja promu. Podróż z jednego końca jeziora na drugi działa tylko w sezonie i trwa około 10 minut. Pierwsze kursy odbywają się o godz. 11 i trwają – co godzinę do 18. 

Prom w Wierzbie oprócz tego, że jest wyjątkowa atrakcją, pozwala skrócić drogę kierowcom jadącym z Mikołajek do Popielna lub Niedźwiedziego Rogu. 

Do Wierzby przybijają też statki Żeglugi Mazurskiej. We wsi działa znany i ceniony za kameralność i intymność Dom Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk (nocleg może wynająć tu każdy). Przy ośrodku PAN działa port i marina. We wsi jest też siedlisko, które ma dostęp do jeziora, i oprócz noclegów i restauracji, oferuje gościom możliwość wynajęcia kajaka, czy roweru. Dla dzieci jest tu plac zabaw. 

Z Wierzby spacerkiem przez las można dojść do Popielna, w którym mieści się stacja hodowli konika polskiego – kolejna wielka atrakcja  tej części Mazur. Piękna, kameralna Wierzba uchodzi za elitarne miejsce odpoczynku na Mazurach i bez wątpienia jest to opinia nie sarkastyczna, a nobilitująca.

Wierzba - zdjęcie
+ 39 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Ruciane Park