WierzbowoWierzbowo

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 519
Noclegi Noclegi

Wierzbowo– wieś sołecka położona w gminie Mrągowo. Miejscowość położona jest nad Jeziorem Wierzbowskim, niedaleko drogi krajowej nr 59, w odległości ok. 6 km od Mrągowa.

W 1470 r. Fritz Locwin nadał Polakowi z Wispraum – Wierzbowa 20 łanów dóbr służebnych na prawie chełmińskim. Polak zobowiązany został do służby konnej w zbroi. Następnie majątek trafił w ręce rodziny Wildenau na Kozłowie, a potem do rodziny Goltzheimów.

W 1528 r. Engel von Goltzheim otrzymał dobra w Wierzbowie jako rekompensatę po stratach poniesionych w wojnie polsko–krzyżackiej. W XVI w. synowie Engela odkupili pozostałe łany wsi od Tomasza Richtera. W tym okresie miejscowość przyjęła charakter wsi szlacheckiej. W 1765 r. wieś oraz rezydencję dworską w Baranowie przejęła rodzina szlachecka Biebersteinów. Przed 1740 r. powstała we wsi szkoła. W 1849 r. we wsi i majątku znajdowało się 21 budynków. W 1898 r. oddano do użytku przystanek kolei w Wierzbowie, na linii Czerwonka - Mrągowo - Ruciane-Nida.

Na terenie wsi znajduje się Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

Nad jeziorem Wierzbowskim znajduje się kąpielisko z pomostem, hoteliki i gospodarstwa agroturystyczne. Można tam wypożyczyć wodny sprzęt rekreacyjny. Przy brzegach całego akwenu można znaleźć wiele dzikich zejść do wody i pomostów wędkarskich.

 

Wierzbowo - zdjęcie
+ 19 zdjęć
Reklama
ReklamaA2 - Nautica