Wilkasy

Miejscowość na szlaku WJM
0 0 1188
Hotel Noclegi Basen / spa Czartery Sklep spożywczy Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep żeglarski Bankomat Stacja paliw Naprawa łodzi Gastronomia Ośrodek zdrowia Apteka Lekarz prywatny

Wilkasy to jedna z bardziej popularnych miejscowości na Mazurach (praktycznie przedmieście Giżycka), która jako jedyna funkcjonuje pod dwoma nazwami, gdyż przystanek kolejowy nazywa się "Niegocin" i jeśli chcemy dojechać tu pociągiem trzeba prosić o bilet do Niegocina, a nie do Wilkas. 

Sama wieś leży tuż przy Giżycku, przy trasie prowadzącej z Giżycka do Olsztyna lub Mikołajek, kursują tu podmiejskie autobusy. Wieś otaczają jeziora: Niegocin, Tajty, Wilkasy Male i Wilkasy Duże (dwa ostatnie nie leżą na Szlaku Wielkich Jezior).

Dwa największe i najbardziej znane kompleksy wypoczynkowe nad Niegocinem w Wilkasach to PTTK (z tawerną DeZeTa i portem ze 130 miejscami postojowymi) oraz AZS Wilkasy (Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego) z tawerną Rozbitek i 150 miejscami postojowymi w porcie. Oba ośrodki oddziela plaża gminna. W Wilkasach działa wypożyczalnia sprzętu pływającego (surferzy zawijają przede wszystkim do wioski surferów). Wszelkie większe koncerty i imprezy plenerowe odbywają się latem właśnie w tych ośrodkach albo w leżącym w ich sąsiedztwie amfiteatrze. Poza sezonem AZS oferuje pakiety rehabilitacyjne i zabiegi w SPA. 

Wilkasy oferują bogatą bazę noclegową, od dziesiątek kwater prywatnych do kilku hoteli. Latem odbywają się duże dyskoteki. Niektóre obiekty gastronomiczne serwują kuchnię regionalną oraz kulinarne pamiątki (dżemy, czy ryby w occie). 

Miłośnicy zwiedzania i historii mają w pobliżu Wilkas (nad Niegocinem w stronę Giżycka) Wzgórze św. Brunona, gdzie od ponad 100 lat stoi krzyż upamiętniający rzekome miejsce śmierci św. Brunona z Kwerfurtu.

+ 38 zdjęć
3°
Niebo zachmurzone Opady: 0mm, Wiatr: 2.7 m/s
Kierunek: Zach Pd Zach
Ciśnienie atmosferyczne: 1022.7 hPa

Wilkasy

Mapa google

jez. Niegocin

Trzeci pod względem wielkości akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro o zróżnicowanym dnie i z dużą ilością zagłębień oraz rozległych płycizn. Nad brzegami zbiornika...

jez. Tajty

Tajty to jezioro rynnowe (długie i wąskie) zlokalizowane w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, położone w gminie Giżycko, w dorzeczu Węgorapy. Akwen przez kanał Piękna Góra łączy...
Reklama