WygrynyWygryny

Miejscowość na szlaku WJM
12 0 8470
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Niewielka ale bardzo malownicza wieś leżąca pomiędzy jeziorem Wygryny, a jeziorem Bełdany, do Rucianego Nidy jest stąd 5 km. Wieś leży w Mazurskim Parku Krajobrazowym, jest tu wiele ścieżek do spacerów i jazdy rowerem. Bez problemów można tu wykupić spływ Krutynią, czy nurkowanie w tej rzece lub jeziorze, można też wynająć rejs ze sternikiem po jeziorach. 

W Wygrynach odkryto narzędzia kamienne i krzemienne pochodzące z okresu osadnictwa kultury ceramiki sznurowej. We wsi zachowały się drewniane mazurskie chaty z końca XIX w., a w dawnym tartaku mieści się restauracja. Warto tu odwiedzić ewangelicki cmentarz, na którym najstarszy zachowany żeliwny krzyż pochodzi z 1878 roku. Wygryny są popularną wsią letniskową, jest tu bogata baza noclegowa o różnym standardzie: od gospodarstw agroturystycznych, przez pensjonaty po luksusowe ośrodki oferujące m.in. zabiegi kosmetyczne. Przy jednym z pensjonatów w Wygrynach działa pole namiotowe, które ma podłączenia elektryczne i wodne, WC, natryski, można tu skorzystać z pralki, plaża jest niestrzeżona. Na terenie pola jest wydzielone miejsce do grilla i altana. 

W Wygrynach istnieje także ośrodek i port o statusie klubu, co znaczy, że teren jest zamknięty, a jedynie jego rezydenci mogą wjechać i wpłynąć na teren klubu (mają w tym celu piloty umożliwiające wjazd/wpłynięcie na teren zamkniętego ośrodka). Do każdego stanowiska do cumowania wyposażonego w pirs przylega w tym ośrodku działka z miejscem postojowym, jest tu doprowadzona woda i prąd. Właściciele twierdzą, że ten ekskluzywny zamknięty port jachtowy stanowi jeden z największych tego typu obiektów w Polsce i Europy.

Warto zobaczyć:

  • drewniane domy z końca XIX wieku (nr 17, 21, 22, 42, 46, 49) 
  • budynek szkoły z początku XX wieku 
  • młyn z początku XX wieku 
  • cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku, po zachodniej stronie drogi między Wygrynami i Zelwągami 
Wygryny - zdjęcie
+ 58 zdjęć
ReklamaA1 - Odysseya Yachts
ReklamaA2 - Nowy Harsz