WygrynyWygryny

Miejscowość na szlaku WJM
12 0 5942
Noclegi Noclegi Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

Niewielka ale bardzo malownicza wieś leżąca pomiędzy jeziorem Wygryny, a jeziorem Bełdany, do Rucianego Nidy jest stąd 5 km. Wieś leży w Mazurskim Parku Krajobrazowym, jest tu wiele ścieżek do spacerów i jazdy rowerem. Bez problemów można tu wykupić spływ Krutynią, czy nurkowanie w tej rzece lub jeziorze, można też wynająć rejs ze sternikiem po jeziorach. 

W Wygrynach odkryto narzędzia kamienne i krzemienne pochodzące z okresu osadnictwa kultury ceramiki sznurowej. We wsi zachowały się drewniane mazurskie chaty z końca XIX w., a w dawnym tartaku mieści się restauracja. Warto tu odwiedzić ewangelicki cmentarz, na którym najstarszy zachowany żeliwny krzyż pochodzi z 1878 roku. Wygryny są popularną wsią letniskową, jest tu bogata baza noclegowa o różnym standardzie: od gospodarstw agroturystycznych, przez pensjonaty po luksusowe ośrodki oferujące m.in. zabiegi kosmetyczne. Przy jednym z pensjonatów w Wygrynach działa pole namiotowe, które ma podłączenia elektryczne i wodne, WC, natryski, można tu skorzystać z pralki, plaża jest niestrzeżona. Na terenie pola jest wydzielone miejsce do grilla i altana. 

W Wygrynach istnieje także ośrodek i port o statusie klubu, co znaczy, że teren jest zamknięty, a jedynie jego rezydenci mogą wjechać i wpłynąć na teren klubu (mają w tym celu piloty umożliwiające wjazd/wpłynięcie na teren zamkniętego ośrodka). Do każdego stanowiska do cumowania wyposażonego w pirs przylega w tym ośrodku działka z miejscem postojowym, jest tu doprowadzona woda i prąd. Właściciele twierdzą, że ten ekskluzywny zamknięty port jachtowy stanowi jeden z największych tego typu obiektów w Polsce i Europy.

Warto zobaczyć:

  • drewniane domy z końca XIX wieku (nr 17, 21, 22, 42, 46, 49) 
  • budynek szkoły z początku XX wieku 
  • młyn z początku XX wieku 
  • cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku, po zachodniej stronie drogi między Wygrynami i Zelwągami 
Wygryny - zdjęcie
+ 58 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe