ZamordejeZamordeje

Miejscowość na szlaku WJM
13 0 5038
Noclegi Noclegi

Niezwykle malowniczo położona wieś w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida. Zlokalizowana jest w kompleksie leśnym Puszczy Piskiej i nad jeziorem Nidzkim. Oddalona o 10 km od Rucianego-Nidy. Osada powstała prawdopodobnie w XIX wieku. Ta niewielka wioska to oaza spokoju wśród piękna mazurskiej przyrody. Obok osady znajduje się wschodnia odnoga Jeziora Nidzkiego - Zamordeje Małe. Nad tą zatoką położone są dwie bindugi: Zamordeje Północne i Zamordeje Południowe. Na północ od wsi znajduje się binduga Cumówka. Na południowym zachodzie binduga Czapka.

We wsi jest kwatera łowiecka Lasów Państwowych, dzierżawiona przez prywatnych przedsiębiorców. Można tu wynająć pokój jak w zwykłym hotelu czy zajeździe. Na zatoce Zamordeje Małe położona jest wysepka Węża Kępa. W okolicy Zamordejów znajdują się także dwa niewielkie jeziorka, oba na północnych brzegach Jeziora Nidzkiego: Węża Wielka i Węża Mała.

Obok wsi znajduje się osada turystyczno–wypoczynkowa z domkami letniskowymi i kempingowymi, polem namiotowym oraz ze stanicą wodną Czaple. Noclegi są możliwe również w gospodarstwach agroturystycznych. Zamordeje leżą na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz na szlaku rowerowym pętla z Rucianego-Nidy, dalej wschodnim brzegiem Jeziora Nidzkiego, przez wieś i leśniczówkę Zamordeje, na malowniczy półwysep Zamordeje i do stanicy wodnej Czaple.

Odwiedzając Zamordeje możemy również zobaczyć Puszczę Piską - największy, rozciągający się na ok. 100 tys. ha, kompleks leśny na Mazurach. Położony częściowo na równinie mazurskiej, połowę jego obszaru obejmuje Mazurski Park Krajobrazowy.

W pobliżu wsi znajduje się klasztor Starowierców w Wojnowie i Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie.

Zamordeje - zdjęcie
+ 6 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Ruciane Park