Spływ kajakowy - rzeka Łaźnia StrugaSpływ kajakowy - rzeka Łaźnia Struga

Szlak poza jeziorami WJM
1 0 4135

Łaźna Struga (odcinek górny rzeki Ełk)

Opis rzeki

  • Położenie - północna-wschodnia część Mazur, na terenie Wzgórz Szeskich, Pojezierza Ełckiego, Kotliny Biebrzańskiej. Źródło na Szeskiej Górze w okolicach Gołdapi, uchodzi do Biebrzy w okolicy miejscowości Osowiec.

Najbardziej znany szlak kajakowy, to początkowy odcinek rzeki Ełk (do ujścia do jeziora Łaśmiady) noszący nazwę Łaźna Struga (określana też jako Czarna Struga). Nazwę Ełk przybiera po przepłynięciu Jeziora Ełckiego w kierunku południowym.

Za początek spływu warto wybrać miejsce lekko na północ od szosy Wydminy Olecko, skręcając przed miejscowością Wronki w lewo. Rzeka na odcinku Jelonek – Sajzy jest szlakiem łatwym i atrakcyjnym dla kajakarzy. Spokojny prąd
umożliwia organizowanie spływów rodzinnych. Na trasie kilka ciekawych, piaszczystych brzegów, zachęcających do kąpieli. Łaźna Struga w wielu miejscach meandruje, tworząc zakola. Przy niskim stanie wody, gęste rośliny na dnie mogą utrudniać płynięcie. Spływ kończymy na plaży w miejscowości Sajzy nad jeziorem Łaśmiady.

Można też wybrać wcześniejsze miejsca przy mostach w miejscowościach: Kije lub nieco dalej Połom. Każde z tych miejsc może być też początkiem krótszego spływu.

Pełen opis w przygotowaniu :)

Spływ kajakowy - rzeka Łaźnia Struga

Mapa google
ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj