Spływ kajakowy - rzeka Struga KrawnoSpływ kajakowy - rzeka Struga Krawno

Szlak poza jeziorami WJM
1 0 3746

Struga Krawno (Tejsówka)

Opis rzeki

 • Położenie - okolice miescowości Babięta
 • Struga Krawno (nazywana też w niektórych źródłach Tejsówką) to bardzo urokliwa rzeczka łącząca malownicze, niewielkie jeziora. W końcowym odcinku łączy się z rzeką Babant, tworzący prawy dopływ Krutyni na odcinku Babięcka Struga. Można obrać kilka wariantów, urozmaicajac spływ kajakowy. Dostarczy on wiele wrażeń. Rzeczka otoczona dziewiczym lasem. W zależności od poziomu wody - czasem trzeba przeprowadzać kajaki.
 • Na trasie Mragowo – Szczytno tuż za Babiętami skręcamy w leśną drogę, która doprowadzi do miejscowości Krawno. Stąd udamy się nad brzeg jeziora Krawienko, gdzie wodujemy kajaki.

Szczegóły spływu

 • 0,0 km

  kładka nad jeziorem Krawienko (nazywne też Krawno Małe), płyniemy na północ do krótkiego przesmyku łączącego z jeszcze mniejszym jeziorem Kały. Urozmaiceniem spływu może być wpłynięcie na jezioro Krawno (Krawno Wielkie) poprzez około 350 metrowy odcinek strugi łączący oba jeziora. Tu z kolei płynąc lewym brzegiem jeziora (kierując się na południe) odnajdziemy odcinek rzeki prowadzący do źródeł. Przy wysokim stanie wody, pokonując liczne drzewa zwalone przez bobry może się udać dotrzeć do mostu pod drogą Babięta – Szczytno. Byłby to około 3 kilometrowy odcinek żmudnej przeprawy, którym trzeba by wrócić (ale już przetartym szlakiem i do tego z prądem) do jeziora Krawno. To już jednak dla koneserów dzikich, kajakowych wypraw.
 • 0,5 km

  jeziorkiem Kały kierujemy się na północny wschód, odnajdując Strugę Krawno (Tejsówkę) 1,5 km wpływamy w rzeczkę i sycimy wszystkie zmysły piękną, zachowaną w oryginalnej naturze przyrodą. Rzeczka wypłycona, z niewielkimi bystrzami, resztkami dawnego mostu, z kilkoma przeszkodami łatwymi do pokonania.
 • 3,5 km

  dopływamy do nieco większego jeziora Tejsowo (tu dla chętnych możliwość przełynięcia się pod prąd rzeką Babant, którą odnajdziemy po lewej stronie).
 • 4,3 km

  po niecałym kilometrze, kierując się tym razem na północny wchód odnajdujemy wypływ Czarciej Strugi (końcowego odcinka Babantu). Jest już szersza i głębsza niż poprzedni odcinek szlaku.
 • 5,0 km

  wpływamy do Babięckiej Strugi, odcinka szlaku Krutyni i płyniemy nią około 4 km do Babięt.
 • 9,0 km

  dopływamy do młyna wodnego w Babiętach, gdzie kończymy spływ .
 • koniec :) - lub kontynuujemy spływ Krutynią

Spływ kajakowy - rzeka Struga Krawno

Mapa google
ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet