Szlak Żeglowny Mikołajki - PiszSzlak Żeglowny Mikołajki - Pisz

Szlak na jeziorach WJM
1 0 9251

Długość trasy 25,00 km

Trasa prowadzi w kierunku południowo-wschodnim i wiedzie przez największe jezioro Polski – Śniardwy. Ten szlak to również najdłuższy odcinek kanałowy w systemie żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich - Kanał Jegliński (5,25 km). Na Kanale w pobliżu wsi Karwik znajduje się śluza komorowa. Kajakarze mogą kontynuować spław do Narwi i Wisłą wypływającą z jeziora Roś rzeką Pisą.

Trasa Szlaku

 • 0,00 km

  początek szlaku, wypływamy z Wioski Żeglarskiej w Mikołajkach nad J. Mikołajskim lub z kilku innych portów
 • 1,00 km

  z lewej strony, na wysokim brzegu jeziora Mikołajskiego widoczna placówka Polskiej Akademii Nauk w Mikołajkach, wcześniej możemy podziwiać promenadę przy jeziorze Mikołajskim
 • 3,00 km
  rozwidlenie szlaków. Prosto popłyniemy do Rucianego-Nidy (kierunek na jez. Bełdany). Obierając kurs w lewo możemy żeglować do Pisza (przez jeziora Śniardwy, Seksty, kanał Jegliński oraz jez. Roś). Z lewej strony, na półwyspie oddzielającym jezioro Mikołajskie od zatoki Śniardw znajduje się wieś Dybowo.
 • 5,25 km

  koniec jeziora Mikołajskiego i wpływamy na majestatyczne wody olbrzymiego jeziora Śniardwy. Przy nieco zamglonej pogodzie brzegi wschodnie jeziora są już niewidoczne. Na jez. Śniardwy zdecydowanie trzymajmy się szlaku - jezioro jest płytkie i pełne kamieni i głazów.
 • 6,25 km

  z prawej strony, na półwyspie wdzierającym się pomiędzy Śniardwy i Bełdany znajduje się Stacja Naukowa PAN w Popielnie. Tu odbywa się hodowla tarpanów, jeleni mazurskich i bobrów.
 • 11,00 km

  w pobliżu szlaku, z lewej strony burty, mamy Wyspę Pajęczą i Wyspę Czarci Ostrów. Dalej na wschód widoczna jest największa wyspa Śniardw - czyli Szeroki Ostrów.
 • 16,00 km

  z prawej strony mijamy Wyspę Kaczor, która oddziela Śniardwy od jego południowej zatoki, czyli jeziora Seksty.
 • 18,45 km - SKŁADANIE MASZTU :)

  początek Kanału Jeglińskiego łączącego jezioro Seksty z jeziorem Roś.

  Kanał Jegliński. O jego budowie zdecydował król Prus Fryderyk Wilhelm IV. Pace budowlane trwały w latach 1845-49. Kanał ciągnie się malowniczo wśród lasu. Oprócz ruchu statków to również ulubione miejsce okolicznych wędkarzy. Kanał Jegliński ma długość 5250 m, jest to najdłuższy tego typu obiekt Wielkich Jezior Mazurskich. Przechodzi nad nim nieczynny już obecnie most kolejowy na trasie Pisz – Orzysz. Na terenie kanał, obok miejscowości Karwik znajduje się śluza Karwik, która spiętrza wodę w jeziorze Śniardwy o ponad 1 metr w stosunku do poziomu wody w jeziorze Roś. Umożliwia to ruch po kanale większych jednostek pływających. Kanał to również dobre miejsce na wędkowanie. Dla amatorów ryb ciekawą informacją będzie to, że w pobliskiej miejscowości Jeglin funkcjonuje lokalna wędzarnia, gdzie można zjeść jeszcze ciepłą rybę. Kanał Jegliński ma wkrótce przejść gruntowny remont i pogłębienie.
 • 19,00 km

  dopływamy do śluzy komorowej Karwik. Z prawej strony, w odległości około 0,80 km znajduje się wieś Karwik. Dwa kilometry dalej, nad kanałem położona jest wieś Jegliny.

  Śluza na Kanale Jeglińskim, wybudowana w latach 1845-1849 r. Znajduje się w pobliżu jeziora Seksty. Dzięki śluzie możliwa jest żegluga pomiędzy jeziorami: Roś i Śniardwy. Nie jest tak uczęszczana i pojemna jak śluza Guzianka, jednak stanowi ważny szlak komunikacji wodnej w Krainie Wielkich jezior Mazurskich w stronę Pisza. To duża budowla hydrotechniczna ze sporych rozmiarów kanałem i bocznym jazem, którym odprowadzany jest nadmiar wód z Wielkich Jezior Mazurskich do jeziora Roś i rzeki Pisy. Uruchamiana jest napędem elektrycznym. Śluza umiejscowiona jest na kanale Jeglińskim – najdłuższym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich (650 m od jeziora Seksty i 4,70 km od jeziora Roś).
 • 23,70 km

  koniec Kanału Jeglińskiego i zarazem początek jeziora Roś.
 • 25,00 km

  wypływ rzeki Pisy z jeziora Roś. Wpływamy do portu w Piszu.
 • koniec lub początek powrotu :)

Pisz – ciekawa historia, piękne zabytki

Miasto Pisz, miejscowość o bogatej historii, ciekawych zabytkach, oferujące turystom wiele wspaniałych wrażeń. Miejscowość otoczona jest urokliwą Puszczą Piską. To stanowi już obietnicę bardzo udanego urlopu.

Pisz to wspaniałe miejsce wypoczynku dla wszystkich tych, którzy preferują aktywną formę urlopu (wycieczki rowerowe, piesze, spływy kajakowe) i uwielbiają kontakt z przyrodą. To przede wszystkim miasto wręcz ociekające historią. Już w 160 r. n.e. pojawiły się pierwsze wzmianki o osiądzie pruskiego plemienia Galindów w tym miejscu. Co ciekawe ta informacja została zamieszczona w pracy geografa z Aleksandrii Klaudiusza Ptolemeusza. Osada, jak wiele podobnych miejscowości zamieszkiwanych przez pogańskich Prusów, została zajęta przez rycerzy Zakonu Krzyżackiego.

O pruskim pochodzeniu miejscowości świadczy przede wszystkim tzw. Kamienna Baba – historyczna pozostałość po tych ludach. Do dziś nie wiadomo właściwie do czego Prusom służyły te pomniki. Więcej historycznych ciekawostek oferuje Muzeum Ziemi Piskiej, które będąc w mieście po prostu trzeba odwiedzić.

Miłośnicy odpoczynku na łonie natury, choć niekoniecznie preferujący wysiłek fizyczny, mogą skorzystać z wycieczek turystycznym statkiem „Smętek”, których chętnych zabierze w rejsy po jeziorach Roś, Seksty czy Śniardwy. Widoki i wrażenia niezapomniane. Ci, którzy preferują bardziej aktywny styl wypoczynku mogą zdecydować się na spływ kajakami rzeką Pisą lub żeglugę po okolicznych jeziorach. Samo otoczenie Puszczy Piskiej powoduje, że turyści uwielbiający piesze i rowerowe wędrówki znajdą tu swoje wymarzone miejsce na ziemi. Na pewno zaś mogą liczyć na wspaniałe widoki wiekowych drzew, które otaczają niewielkie jeziorka.

Noclegi turyści znajdą w hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i polu namiotowym przy ekomarinie. Tam też znajduje się bogata infrastruktura sportowa, pomost dla wędkarzy oraz prawdziwa żeglarska tawerna. Pisz to również świetne miejsce dla miłośników odpoczynku na plaży i kąpieli wodnych. Zmodernizowane w 2013 r. kąpielisko miejskie przy jeziorze Roś oferuję wspaniałą plażę, wygodne i bezpieczne zejście do wody, boisko do siatkówki, miejsce na grilla, plac zabaw, zadaszone wiaty.

Będąc w Piszu warto również zobaczyć

 • Ratusz z 1900 roku,
 • Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z 1843 roku, w środku znajduje się piękny ołtarz z XVII w.
 • Ruiny zamku krzyżackiego przy ul. Gizewiusza.
 • Muzeum Ziemi Piskiej.
 • Dom przy Rybackiej 8 z XVIII w.
 • Kamienną babę stojącą na placu Daszyńskiego.
 • Wieżę ciśnień z 1907 roku.
Szlak Żeglowny Mikołajki - Pisz - zdjęcie
+ 32 zdjęć
ReklamaA1 - Gertis