Szlak Żeglowny Mikołajki - RynSzlak Żeglowny Mikołajki - Ryn

Szlak na jeziorach WJM
2 0 6484

Szlak o długości 20,00 km

Rejs maksymalnie 3-4 dniowy, i to tylko jeśli wpłyniemy w każdy zakątek jeziora Ryńskiego oraz przepłyniemy całe jez. Mikołajske. Ten szlak wodny prowadzi w kierunku północno-zachodnim i na odcinku 7,5 km łączy się z trasą Giżycko - Mikołajki. Mimo różnych nazw (Mikołajskie, Tałty, Ryńskie) trasa biegnie w zasadzie jednym jeziorem wypełniającym długą rynnę jeziorną pomiędzy Rynem - Mikołajkami i Rucianem-Nida. Ukoronowaniem rejsu jest możliwość zawinięcia do urokliwego miasteczka - Ryn.

TRASA SZLAKU

 • 0,00 km

  rozpoczynamy rejs w jednym z portów na jez. Mikołajskim w Mikołajkach
 • 0,50 - 1,00 km 

  w zależności skąd wypłyniemy czeka nas złożenie masztu podczas przepływania pod mostami w Mikołajkach (3 mosty - spacerowy, drogowy oraz nieczynny kolejowy).
 • 4,20 km

  po lewej stronie widzimy nowoczesną bazę turystyczną zlokalizowaną w miejscowości Stare Sady
 • 7,50 km

  następuje rozwidlenie szlaku - w prawo płyniemy do do Giżycka. Natomiast prosto dopłyniemy do Rynu. W pobliżu, nieco z lewej strony mamy największą głębię jeziora Tałty (51m).
 • 9,50 km

  z lewej strony znajduje się miejscowości Jora Mała i Jora Wielka. Z prawej strony zlokalizowana jest wieś Skorupki.
 • 12,00 km

  to już północno-zachodni kraniec jeziora Tałty i początek jez. Ryńskiego.
 • 13,50 km

  z prawej, na półwyspie znajduje się wieś Mrówki. Z lewej strony mamy natomiast połączenie z leżącym około 0,80 km od brzegu jeziora Ryńskiego akwen Notyst.
 • 17,50 km

  z prawej strony znajduje się wieś Rybical. Przed wsią z, bardziej z lewej strony znajduje się niewielka wyspa. Natomiast naprzeciwko zlokalizowana jest wydłużona w kierunku północnym wąska zatoka.
 • 19,50 km

  widoczny jest już tartak w Rynie oraz zamek Krzyżacki
 • 20,00 km

  dopływamy do portu położonego nad jeziorem Ryńskim w Rynie.
 • koniec lub początek powrotu :)

Ryn

Dopływając do tego portu warto zwiedzić urokliwe, zabytkowe mazurskie miasteczko Ryn. Ciekawostką jest fakt, że występują tu ślady działalności ludzi już z okresu neolitu (4500 – 1700 lat p.n.e). Wokół miasteczka pełno jest pozostałości pradawnych grodzisk. Ryn położony jest malowniczo nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. W centrum miasta znajduje się krzyżacki zamek. Został wzniesiony tu w 1377 r. Ciekawym zabytkiem Rynu jest pochodzący z XIX wieku wiatrak typu holenderskiego oraz młyn wodny.

Nad jeziorem Ryńskim znajduje się promenada wraz z przystanią Ekomarina oraz piaszczyste plaże. Akwen pozwala na dopłynięcie do Rynu praktycznie z każdego miejsca w Krainie Wielkich Jezior. W nowym porcie przy pomostach (do których doprowadzona jest woda i prąd) może cumować jednocześnie sześćdziesiąt jachtów.

Zamek w Rynie jest drugim co do wielkości tego typu obiektem historycznym w Polsce. Zbudowali go Krzyżacy w XIV w. za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Obecnie mieści się tu centrum kongresowe i luksusowy hotel.

Szlak Żeglowny Mikołajki - Ryn - zdjęcie
+ 40 zdjęć
ReklamaA1 - Odysseya Yachts