ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Atlantyda Północy – niezwykła wystawa w Ełku

BieżąceHistoria24 marca 2023, 8:41
Atlantyda Północy – niezwykła wystawa w Ełku

Tej krainy już nie ma. Na jej miejscu, przez dziesięciolecia wyrosła inna kultura, inna tożsamość. Jednak cień dawnych Mazur, zwanych niegdyś Prusami Wschodnimi, można jeszcze oglądać na starych zdjęciach czy archiwalnych filmach. Tym bardziej warto odwiedzić wystawę „Atlantyda Północy” w Ełku.

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza na wernisaż wystawy wypożyczonej z Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie pt. „Atlantyda Północy. Dawne Prusy Wschodnie w fotografii z lat 1864-1944”, który odbędzie się 28 marca 2023 r. (wtorek) o godz. 18.00.

W tym roku przypada 30. rocznica wystawy „Atlantyda Północy. Dawne Prusy Wschodnie w fotografii z lat 1864-1944”, która została stworzona przez poetę Kazimierza Brakonieckiego, współzałożyciela olsztyńskiej Wspólnoty Kulturowej „Borussia” – jednej z pierwszych w Polsce obywatelskich inicjatyw podejmujących się refleksji nad przeszłością ziem obecnie polskich, ale do 1945 roku niemieckich. Brakoniecki przygotował ją właśnie w 1993 roku, ponieważ w Polsce zachodziły bardzo dynamiczne zmiany.

„Atlantyda Północy” była poetycką odpowiedzią na lansowaną do 1989 roku homogeniczną narrację o przeszłości Mazur i Warmii, w której marginalne miejsce zajmowało nie-polskie dziedzictwo tych ziem. Atlantyda była wszystkim tym, co zostało zniszczone przez narodowy socjalizm, rozjechane przez sowieckie czołgi i po 1945 roku wyparte ze świadomości historycznej. Była mitem utraconej, wielokulturowej przeszłości Prus Wschodnich. Odnosiła się do przeszłości, ale zawierała w sobie również zadanie na przyszłość. Miała być impulsem do rekonkwisty historycznej, która stała się udziałem m.in. „Borussii”. Wystawa „Atlantyda Północy” była wydarzeniem inicjacyjnym i stała się mitem fundacyjnym nowej opowieści o historii ziem między Dolną Wisłą i Niemnem.

Wreszcie możliwe stało się swobodne kreowanie narracji: oddolnych, lokalnych, niezależnych od narzucanych wcześniej wzorców. Wystawę, do której wraca Muzeum Historyczne w Ełku, można uznać za symbol tamtego czasu.

- W Muzeum Historycznym w Ełku prezentujemy jedynie część wystawy, która pokazywana była w 1993 roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie i niewielką część fotografii ze zbiorów dawnego urzędu konserwatora zabytków w Królewcu, który był podstawą do jej zorganizowania. Wybieraliśmy zdjęcia bliskie Ełku i Mazurom, a także te, które po prostu uznaliśmy za ciekawe i oddające koloryt dawnych Prus Wschodnich. Mamy nadzieję, że wystawa sprowokuje Państwa do refleksji i próby odpowiedzi na postawione powyżej pytania – informuje Jakub Knyżewski z Muzeum Historycznego w Ełku.

Wernisaż wystawy wypożyczonej z Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie pt. "Atlantyda Północy. Dawne Prusy Wschodnie w fotografii z lat 1864-1944", odbędzie się 28 marca 2023 r. (wtorek) o godz. 18.00.

W programie przewidziano autorskie oprowadzanie Kazimierza Brakonieckiego po wystawie.

Wystawę będzie można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9:30 – 16:30 do 3 maja włącznie.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts