ReklamaA1 - Gertis

Będą sprzątali dno rzeki Pisy na Mazurach

Bieżące27 marca 2024, 10:27
Będą sprzątali dno rzeki Pisy na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Najbliższy termin

20.04 Sobota 10:00

Coraz bliżej otwarcia sezonu turystycznego i lata na Mazurach. To zaś powoduje, że wiele lokalnych organizacji, jak co roku, włącza się do akcji sprzątania naszego pięknego regionu. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowuje się do uporządkowania dna rzeki Pisy.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przyczynić się do czystości naszego środowiska. Na dzień 20 kwietnia w większości miejsc w Polsce będą odbywały się akcje sprzątania rzek. Dlatego i my chcemy przyłączyć się do tak ważnego przedsięwzięcia – informują ratownicy ochotnicy z Mazur.

Spotkanie odbędzie się 20.04.2024 o godzinie 10:00 w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportu W Piszu. To tam będzie miała miejsce odprawa oraz podział na sektory sprzątania.

Będą sprzątali dno rzeki Pisy na Mazurach

Pisa swój początek bierze z Wielkich Jezior Mazurskich, dokładnie z jeziora Roś w Piszu. Malowniczo płynie przez wschodnią część Puszczy Piskiej oraz Równinę Kurpiowską i jako prawy dopływ wpada do Narwi na wysokości Nowogrodu. W Piszu rzeka jest uregulowana. Znajdują się nad nią hotele, restauracje, wypożyczalnie sprzętu. Bardzo ładnie wygląda z kładki dla pieszych. Na całej jej długości znajdziemy wiele pól biwakowych, ponieważ Pisa jest również kajakowym szlakiem wodnym.

W Puszczy Piskiej znajdują się jej prawe dopływy: Barłoga, Rybnica, Rudna oraz najważniejszy z nich - Kanał Turośl. Z lewej strony do rzeki wpadają wody: Szparka, Pisza Woda, Bogumiłka, Wincenta i Skroda. Pisa ma II klasę czystości wód.

Główne rzeki wpływające do Wielkich Jezior Mazurskich i zasilające Pisę: Krutynia, Orzysza, Święcek, Wężówka. Pisa na całej swej długości jest szlakiem żeglownym. Dość głęboka – dochodzi do 2 metrów. Rzeka wije się i silnie meandruje. Przepływa przez tereny obszaru Natura 2000 Ostoja Piska.

Górny odcinek Pisy obfituje w okonia, płoć, bolenia oraz wędrujące duże okazy leszcza. W środkowym biegu rzeki przeważają okazy bolenia, kleń, jaź, certa i brzana. Dolny odcinek rzeki jest bardziej urozmaicony gatunkowo. Pojawiają się tutaj gatunki ryb typowe dla rzeki Narew, m.in. szczupak, sum, sandacz.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Tło Dla Mew