ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Festiwal Kulinarny Mazury Zachodnie od Kuchni

Festiwal Kulinarny Mazury Zachodnie od Kuchni
 fot. Nadesłane

5 czerwca na plaży przy Hotelu Anders w Starych Jabłonkach odbędzie się Festiwal Kulinarny Mazury Zachodnie od Kuchni promujący najmłodszy szlak kulinarny w Polsce. To będzie najsmaczniejsze wydarzenie otwierające sezon turystyczny na Mazurach Zachodnich.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Karol Okrasa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych kucharzy w Polsce. Jego programy kulinarne są dla odbiorców nie tylko źródłem kuchennych inspiracji, ale swoistą akademią sztuki kulinarnej. Prywatnie od wielu lat związany z Hotelem Anders.

Ciekawe rozmowy przy stole o kuchni regionu z zaproszonymi gośćmi poprowadzi iławianka Aleksandra Grysz, dziennikarka, znana z programu „Pytanie na Śniadanie”.

W trakcie wydarzenia przez cały dzień na odwiedzających czeka kilka stref: wystawców, z możliwością zakupu lokalnych produktów na ponad 50 stoiskach, dla rodzin z dziećmi przygotowaną przez Polski Bon Turystyczny, bezpieczeństwa, o którą zadbają Strażacy i Policjanci, wodną, slow (wypoczynku), pokazów kulinarnych oraz edukacyjną.

Festiwal Kulinarny Mazury Zachodnie od Kuchni

Głównym punktem wydarzenia będzie konkurs kulinarny dla członków szlaku kulinarnego. Zwycięska potrawa otrzyma tytuł „Smaki Mazur Zachodnich 2022” oraz Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Niebywałą atrakcją dla odwiedzających będzie gotowanie na żywo zupy rybnej w kociołkach na ognisku oraz jej degustacja. Cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany dla małej Kingi z Olsztyna chorującej na rdzeniowy zanik mięśni.

Festiwal to także wspaniała okazja do zapoznania się z ofertą firm, instytucji i muzeów z regionu, a także promowania Polskiego Bonu Turystycznego na Warmii i Mazurach. Miłośników wody zapraszamy wraz z Żeglugą Ostródzko-Elbląską na rejsy spacerowe po jeziorze Szeląg Mały.

Na scenie Zespół Pieśni i Tańca UWM „KORTOWO” z Olsztyna zaprezentuje tradycyjne warmińskie i mazurskie tańce, natomiast o wieczorną oprawę muzyczną zadba pochodzący z Ostródy rockowy zespół Pink Roses z charyzmatyczną wokalistką Agnieszką Skrzypczak.

Wstęp wolny! Więcej na www.odkuchni.travel

Rozpoczęcie imprezy godz. 12.00, zakończenie ok. 20.00

W programie:


11.00 – otwarcie bram
12.00 – rozpoczęcie, przywitanie gości Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa warmińsko-mazurskiego, Tomasz Dowgiałło, Prezes Zarządu Hotelu Anders
12.30 – przedstawienie drużyn, które wezmą udział w Konkursie Kulinarnym, rozpoczęcie gotowania
12.45-14.30 – rozmowy przy stole
– Turystyka kulinarna nowy trend w podróżowaniu – Karol Okrasa, autorytet kulinarny, Sylwia Jaskulska, Wicemarszałek Województwa warmińsko-mazurskiego, Paweł Kunz, dziennikarz, podróżnik
– Co jadano na mazurskich stołach? – Piotr Lisowski, Prezes Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników
– Rozmowy o polskim stole. Dzieje alkoholu i kultura picia na ziemiach polskich – Andrzej Szumowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Wódka, Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl, Marcin Różycki, Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej
12.00-18.00 – animacje w strefie dla dzieci
14.15-15.00 – występ Zespołu Pieśni i Tańca UWM „KORTOWO”, zabawa z gośćmi
15.10-15:30 – ogłoszenie wyników konkursu ekologicznego dla dzieci, wręczenie nagród na scenie
15.30-15.45 – rozmowy przy stole – O Ślimaku historia krótka – Grzegorz Skalmowski, twórca marki Snails Garden
15.00-17.00 – wspólne gotowanie zupy rybnej Karola Okrasy z uczestnikami – degustacja
17.20-17:45 – ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego oraz wręczenie nagród
18.30 – koncert Zespołu Pink Roses

Informacja na żywo z terenu wydarzenia będzie podawana w programie „Pytanie na śniadanie” oraz w Polskim Radio Olsztyn.

Partnerzy: Urząd Województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynie, Polska Organizacja Turystyczna, Bon Turystyczny, Powiat Ostródzki, Gmina Ostróda, Miasto Ostróda, Miasto Iława, Gmina Dąbrówno, Action Print, Budocentrum Ostróda

Patronat medialny: Polskie Radio Olsztyn, TVP3 Olsztyn, Meloradio, Telewizja Mazury, Telewizja Kopernik, Gazeta Ostródzka, portal WaszaTurystyka.pl, mazury24.eu, Ostróda News

Organizatorem Festiwalu Kulinarnego Mazury Zachodnie od kuchni, współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Program NOWEFIO na lata 2021-2030 jest Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna w Ostródzie.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - system czarterów