ReklamaA1 - Ognisty Ptak - ferie

Jarmark św. Mikołaja w Mrągowie. Co będzie się działo?

Jarmark św. Mikołaja w Mrągowie. Co będzie się działo?
 fot. Mrągowskie Centrum Kultury

Historia Jarmarku św. Mikołaja w tym mazurskim mieście sięga XVI wieku. Odbywał się on raz w roku 6 grudnia. Nawiązując do tej tradycji 11 grudnia 2021 r. w godz. 11:00 - 17:00 wokół Mrągowskiego Centrum Kultury powstanie kiermasz, na którym można będzie zrobić świąteczne zakupy.

Dostaniecie tu domowe pyszności, piękne, ręcznie robione ozdoby, prezenty, upominki i wiele wile innych. Jedno jest pewne – znajdziecie perełki, których nie znajdziecie nigdzie indziej.

Będzie pięknie i świątecznie a wokół rozbrzmiewać będą najpiękniejsze kolędy w wykonaniu: Studia Wokalnego Sukces, Orkiestry Dętej Mrongovia oraz Mrągowskich Harcerzy. Najmłodszych zaprosimy do wspólnych, mikołajkowych tańców w rytmie Zumby. Tanecznie zaprezentuje się także Mrągowska Scena Tańca Współczesnego: Słodziaki, Mini Flow i Flow.

Uruchomimy także Pocztę Św. Mikołaja - aby każdy zdążył wysłać ten najważniejszy list w roku nasza poczta ruszy już 6 grudnia.

Ponadto w programie tegorocznego Jarmarku nie zabraknie konkursu Bieg Po Wypiek, warsztatów pieczenia chleba i pierników z mobilnym piecem chlebowym, warsztatów czekoladowych z dziką czekoladą, warsztatów tworzenia stroików świątecznych.

Najważniejszym punktem programu jest wizyta gościa honorowego - samego Św. Mikołaja, który już potwierdził swoją obecność na Jarmarku.

Poczta św. Mikołaja

Aby pod choinką znaleźć wymarzony prezent najlepiej skontaktować się z Mikołajem bezpośrednio. Nasz święty nie nosi telefonu…ale uwielbia czytać listy. Aby mieć pewność, że przesyłka zostanie dostarczona na czas…i to do rąk własnych, już 6 grudnia w holu Mrągowskiego Centrum Kultury po raz kolejny uruchomimy skrzynkę św. Mikołaja, dzięki której Wasze listy pomkną prosto do adresata.

Skrzynka czekać będzie na listy wszystkich dzieci do Jarmarku św. Mikołaja (do dnia 11 grudnia), kiedy to specjalny posłaniec Mikołaja o godz. 15. 30 zabierze je prosto do Mikołajowej krainy.

Warsztaty w Piekarni Św. Mikołaja

Nie ma świąt bez pierniczków, a więc i na mrągowskim Jarmarku nie może ich zabraknąć. Ponownie odwiedzi nas Piekarnia Św. Mikołaja z Mistrzem Arturem Ziemackim na czele. Pod Jego czujnym okiem sami możecie wykonać pyszne pierniki lub upiec świąteczny chleb.

Zdradzimy Wam w tajemnicy, że to właśnie On jest autorem przepisu na pierniczki, które Mikołaj lubi najbardziej – a Mikołaj wie co dobre. Jako wzorowy pomocnik Mikołaja, Artur wraz ze swoją świtą cały Jarmarkowy dzień będzie dzielił się z Państwem swoją wiedzą, którą od razu będzie można zastosować w praktyce.

Warsztat Czekolady z Dziką Czekoladą

Święta na piernikach się nie kończą…lub inaczej…sam piernik to dopiero początek…bo każdy profesjonalny łasuch wie, że dopełnieniem idealnym każdego łakocia jest…czekolada. I to nie byle jaka. Najlepiej, aby była prawdziwa, rzemieślnicza i nieziemsko pyszna. Na Jarmarku będzie można taką zrobić samodzielnie. Dzika czekolada ponownie zagości w Mrągowie. Mistrz czekolady Arkadiusz Dziczek wprowadzi w czekoladowy świat, któremu nie oprze się ani mały, ani duży. Robienie czekolady to świetna zabawa, której możecie sami spróbować już 11 grudnia.

Warsztat tworzenia stroików świątecznych

Tradycją jarmarków są warsztaty tworzenia stroików świątecznych. Zarówno te tradycyjne, jak i bardziej wyszukane stanowią piękną świąteczną ozdobę każdego domu. W tym roku nasz warsztat będzie troszkę inny. Hasłem przewodnim i główną materią sprawczą będzie Szyszka – to z niej będziecie mogli stworzyć swój własny stroik wg. dwóch wzorów zaproponowanych przez Elfkę Iwonę - główną stylistkę i projektantkę wnętrz św. Mikołaja.

Bieg Po Wypiek

Uwaga miłośnicy pieczenia. Konkursu na najsmaczniejsze ciasto świąteczne „Bieg Po Wypiek” czeka na mieszkańców Mrągowa i okolic.

Aby wziąć udział konkursie należy przynieść swój popisowy wypiek na Jarmark św. Mikołaja w godz. 12. 00 – 14.00. Zgłoszone pyszności oceniane będą przez profesjonalnych cukierników oraz wybitnego krytyka kulinarnego św. Mikołaja. Na laureatów czekać będą nagrody.

A więc do dzieła. Odkurzamy popisowe przepisy i odpalamy piekarniki - jest jeszcze chwila na kulinarny trening.

Informacja Mrągowskiego Centrum Kultury

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - AZS 7 dni

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Tło Dla Mew