ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort

Kasa Chorych zagra na Mazurach

Kasa Chorych zagra na Mazurach
 fot. Kasa Chorych/facebook

Najbliższy termin

29.07 Poniedziałek 20:00

Zespół bluesowy utworzony w 1976 r. w Białymstoku przez Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i Jarosława Tioskowa. Oficjalnie zadebiutował dwa lata później podczas Folk & Blues Meeting w Poznaniu.

W 1978 r. wystąpił na IX Rytmach Młodych (później Festiwal Muzyki Rockowej) w Jarocinie, gdzie zdobył III nagrodę zespołową i I indywidualną (dla Ryszarda Skibińskiego).

Po zmianach personalnych w 1980 r. zespół tworzyli: Leszek Domalewski – bg., Włodzimierz Dudek – g., Marek Kisiel – alt sxf., Andrzej Kotarski – g., Mirosław Kozioł – dr., Ryszard Skibiński – hca., lider. Dokonał pierwszych nagrań radiowych i płytowych, początkowo instrumentalnych, później z wokalistami Lesławem Kotem i Jerzym Opalińskim.

Brał udział we wszystkich liczących się krajowych imprezach bluesowych i rockowych, m.in. Jesieni z Bluesem w Białymstoku, Muzyce Młodej Generacji w Sopocie, Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu, Rock Jamboree w Warszawie oraz w Rockowisku w Łodzi (zarejestrowanym w filmie pt. Koncert, reż. M. Tarkowski), a także na Festiwalu Rawa Blues.

W 1982 r. odszedł z zespołu Ryszard Skibiński. Dwa lata później ukazał się pierwszy LP Ryszard „Skiba” Skibiński (1951-1983), upamiętniający działalność lidera, zmarłego 4 czerwca 1983 r. na skutek przedawkowania narkotyków. W tym samym 1984 r. zespół wystąpił w Olsztyńskich Nocach Bluesowych i zakończył działalność. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 36 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).

Wrócił na estradę w 1994 r. w składzie: Włodzimierz Dudek – g., Jacek Kaczyński – bg., Marek Kisiel – alt sxf., Jarosław Tioskow – voc., g., lider, Mirosław Wiechnik – dr. Nagrał CD Kasa Chorych: Blues Band, wystąpił na koncertach i festiwalach w Olsztynie, Brodnicy oraz Augustowie i ponownie zawiesił działalność.

Reaktywował się latem 1998 r. w poprzednim składzie i nagrał CD Kasa Chorych: Chcę cię kochać, który promował serią koncertów. W 2008 r. ukazał się CD Kasa Chorych: Koncertowo, z nagraniami zarejestrowanymi podczas koncertu w bydgoskim radiu PIK (lipiec 2007 r.), w którym wystapili: Michał Kielak – hca., Grzegorz Kluczyński – g., Marek Szerszyński – bg., Jarosław Tioskow – voc., g., lider, Mirosław Wiechnik – dr. Jest laureatem nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2008 w kategorii album roku – blues (CD Kasa Chorych: Koncertowo)

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Odysseya Yachts