Kiermasz w Muzeum Kultury Ludowej

Kiermasz w Muzeum Kultury Ludowej
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. fot. mazury24.eu

Na doroczny Kiermasz Bożonarodzeniowy zaprasza Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Będzie można kupić m.im. ceramikę, tkaniny, stroiki, ozdoby choinkowe, regionalne specjały kulinarne, wydawnictwa. Spotkaniu będą towarzyszyć warsztaty malowania bombek.

Kiermasz odbędzie się w dniach 14-15 grudnia 2019 r. w godz. 10.00 – 15.00 na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Natomiast od godz. 11.00 do 14.00 będą odbywały się warsztaty malowania bombek.

Muzeum zlokalizowane jest w zabytkowym budynku z XVIII wieku w Węgorzewie. Placówka koncentruje się na kulturze ludowej grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących Polskę północno-wschodnią. Możemy więc w jednym miejscu zobaczyć jak żyli i czym posługiwali się na co dzień Mazurzy.

Muzeum posiada przedmioty regionalne związane z następującymi rzemiosłami i zawodami: ciesielstwo, bednarstwo, meblarstwo, kowalstwo, rymarstwo, garncarstwo i ceramika, tkactwo, rybołówstwo, plecionkarstwo, uprawa roli i hodowla zwierząt. Na uwagę zasługują liczne sprzęty gospodarstwa domowego, w tym służące do przygotowania oraz przechowywania żywności, a także związane z higieną. Prace archeologiczne i historyczne pozwoliły na zgromadzenie obiektów z zakresu tak zwanej plastyki obrzędowej, w tym pisanki (około 2 tysięcy sztuk), pająki, palmy wielkanocne, dekoracyjne kwiaty z bibuły oraz papierowe wycinanki, a także akcesoria kolędnicze i szopki bożonarodzeniowe.

Zobacz Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Łącznie inwentarz zbiorów etnograficznych w Muzeum liczy ponad 5400 obiektów. Będąc w tym muzeum warto zwrócić uwagę na obrazy Tymoteusza Muśki, rzeźby Stanisława Cierniaka, Aleksandra Słomińskiego, Jana Girwidza, Stanisława Reka oraz bogatą kolekcję unikalnych pisanek, wycinanek, kwiatów z tkanin i bibułki.

W Muzeum znajdują się również zabytki historyczne i archeologiczne tego regionu. Możemy tu obejrzeć liczne stare pocztówki, fotografie datowane na początek XX wieku, pisma, dokumenty, wydawane zaświadczenia. Obejmują okres od XVIII do XX wieku.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - QuickSilver Boats