ReklamaA1 - Przystań Nautica

Leśniczówka Pranie ogłasza program sezonu artystycznego

Leśniczówka Pranie ogłasza program sezonu artystycznego
 fot. mazury24.eu

Rusza sezon artystyczny w Leśniczówce Pranie na Mazurach. Kto uwielbia każdy rodzaj poezji, to w otoczeniu przepięknej mazurskiej przyrody z pewnością otrzyma dawkę wspaniałej, artystycznej uczty.

W związku z epidemią rezerwacja biletów będzie przyjmowana od 22 czerwca, kiedy znane będą aktualne limity widzów, których będzie można przyjąć.

Wtedy też opublikowany zostanie regulamin uczestnictwa w koncertach.

Rezerwacje będą przyjmowane wyłącznie mailowo POD NOWYM ADRESEM pranie.koncerty@gmail.com
 
Program artystyczny 

11 lipca godz. 17.00 

Poezja Tadeusza Różewicza z tomiku “Matka odchodzi”
w interpretacji Mai KOMOROWSKIEJ i Łukasza BORKOWSKIEGO
Muzyka: Anna WANDTKE – skrzypce, fortepian, Sebastian WYPYCH – kontrabas i elektronika (autorskie utwory i improwizacje Anny Wandtke i Sebastiana Wypycha).
ELEGIA DLA DRZEW – wernisaż fotografii Henryka CIRUTA plus wiersze (K. K. Baczyński, K. I. Gałczyński, W. Kass, A. Mickiewicz) 
  
Anna Wandtke (skrzypce) – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i Hochschule für Musik w Mannheim. Od 2002 r. współpracuje z SWR Rundfunkorcheter Kaiserslautern, gdzie nagrywa dla niemieckiej rozgłośni radiowej SWR2, przez kilka lat była też członkiem międzynarodowej UBS Verbier Festival Orchestra pod dyrekcją James’a Levine’a oraz międzynarodowej orkiestry kameralnej Maxima Vengerova. Koncertowała na całym świecie, współpracując z wybitnymi artystami, w tym  polskimi mistrzami: Krzysztofem Pendereckim czy Jerzym Maksymiukiem. Wydała dwie płyty: “Violin soul” i “Wandtke plays polish”.

Sebastian Wypych jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, pobierał również nauki u Lee Mesh’a – solo kontrabasisty Metropolitan Opera New York. Jako solista występował z orkiestrami: Concerto Avenna, Mała Filharmonia, Sinfonietta Cracovia, The New Art Ensemble, Vladymirska Orkiestra Kameralna, czy Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. Prowadzi bardzo żywą działalność koncertową, jako solista i kameralista oraz organizacyjną i producencką. W 2021 roku odbędzie się premiera jego kolejnej autorskiej płyty “POLSKA ENTER”, która jest zbiorem nagranych przez Sebastiana Wypycha ludowych pieśni a cappella rożnych regionów polski z autorską muzyką skomponowaną i wykonaną na specjalnie przebudowanym kontrabasie 6-strunowym autorskiej koncepcji Sebastiana Wypycha. W 2021 roku Sebastian Wypych dokonał nagrania autorskiego albumu TANGA ŚWIATA z udziałem założonego przez siebie i prowadzonego zespołu GANG TANGO oraz zaproszonego solisty, światowej sławyskrzypka – Robiego Lakatosa.

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (dla rodzin z dziećmi do lat 18)

17 lipca godz. 18.00

Anna SERAFIŃSKA z Zespołem w składzie:
Rafał STĘPIEŃ - fortepian, Paweł PAŃTA – gitara basowa, Cezary KONRAD – perkusja.

Pierwsza z dam polskiego jazzu, którą będziemy gościć tego lata w Praniu. Jest laureatką m. in. I nagrody oraz nagrody publiczności na międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Shure Montreux Jazz Voice Competition 2004 oraz tytułu Lady Summertime podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (2006). Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi – od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne.

Ukończyła Wydział Jazzu I Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie jako pierwsza w Polsce uzyskała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Obecnie jest doktorem habilitowanym i prodziekanem na wydziale Aktorskim Akademii teatralnej w Warszawie. Pracowała również jako konsultant wokalny telewizyjnych talent show m. in. “Idol”, “Jak Oni Śpiewają”, “The Voice of Poland” oraz “Aplauz Aplauz”.
W swoim dorobku ma 6 albumów solowych, w tym najnowszego “Anna Serafińska Chopin Trio”. Zaśpiewa piosenki mistrzów słowa w jazzowych aranżacjach

Bilety: 50 zł

18 lipca godz. 17.00

Poezja K. I. Gałczyńskiego i T. Różewicza w interpretacji Grażyny BARSZCZEWSKIEJ  
Muzyka: CRACOW GOLDEN QUINTET (Natalia JARZĄBEK - flet, Damian ŚWIST – obój, Tomasz SOWA – klarnet, Małgorzata WYGODA – fagot, Konrad GOŁDA – waltornia).
Utwory: W. Kilar – Kwintet na instrumenty dęte, J. Ibert – Trois pieces breves, J. Świder – Mini – Quintetto.

“Cracow Golden Quintet to spektakularna grupa profesjonalnych muzyków-wirtuozów, którzy stworzyli magicznie intymną więź muzycznego zrozumienia” tak o zespole napisał w recenzji Michele Moran podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. S. Moniuszki. Ensemble tworzą absolwenci polskich Akademii Muzycznych, którzy dzięki swojej pasji do muzyki i rzemieślniczej dokładności w pełni oddają piękno brzmienia formacji, jaką jest kwintet dęty. Potwierdzeniem tego jest szereg nagród zdobytych na konkursach muzycznych.

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (dla rodzin z dziećmi do lat 18)

24 lipca godz. 18.00

Przy fortepianie Krzysztof DYS.
W programie urzekające i wciąż świeże melodie m.in. Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami m.in. Juliana Tuwima i Mariana Hemara otulone ciepłym, zmysłowym i bardzo świadomym głosem Moniki Borzym, jednej z najzdolniejszych artystek jazzowych młodego pokolenia, w aranżacjach Krzysztofa Dysa.

Monika Borzym ma na swoim koncie pięć solowych albumów. Dwa pierwsze, które mają dziś status “platynowych” nagrała w USA przy współpracy z tuzami światowego jazzu m.in. Johnem Scofieldem, Mitchellem Longiem, Aaronem Parksem i Randy Breckerem). W kolejnych interpretowała piosenki Joni Mithell, poezję Anny Świrszczyńskiej i utwory Radiohead.

Wokalistce będzie akompaniował pianista i improwizator Krzysztof Dys, który zdobywał prestiżowe nagrody zarówno na polu muzyki klasycznej, jak i jazzowej, jest adiunktem w klasie fortepianu jazzowego AM w Poznaniu.

Bilety: 40 zł

25 lipca godz. 17.00

Poezja K. I. Gałczyńskiego w interpretacji Cezarego KOSIŃSKIEGO. 
Muzyka: Stanisław TOMANEK – skrzypce, Kamil TOMANEK – skrzypce, Antonina PRZYBYSZEWSKA – wiolonczela, Ostap POPOVYCH – trąbka
Utwory M. A. Charpentiera, A. Vivaldiego, J. S. Bacha, G. F. Haendla, L. Boccheriniego, J. Haydna, F. Janiewicza, E. Tosellego, E. Elgara. 

Stanisław Tomanek - od 1984 r. jest koncertmistrzem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Był także koncertmistrzem w orkiestrze kameralnej Capella Arcis Varsoviensis, kierownikiem artystycznym i koncertmistrzem w orkiestrze Kameralistów Polskiego Radia i Telewizji, pierwszym skrzypkiem w zespole kameralnym Camerata Vistula i członkiem Trio im. J. Paderewskiego.

Kamil Tomanek - laureat konkursu Grand Prize Virtuoso w Salzburgu, obecnie gra w pierwszych skrzypcach orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Wcześniej był członkiem orkiestry Sinfonia Iuventus i orkiestry Teatru Wielkiego Opery Poznańskiej. Jest prezesem Fundacji Pro Musica da Camera. Gra na instrumencie Maxime Angarda z 1889 r.

Antonina Przybyszewska - stypendystka ministra kultury, jako solistka i kameralistka zdobywała nagrody m.in. na VI Międzynarodowym Konkursie Giovani Musicisti w Treviso, Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczelowym w Warszawie, SIMC w Sztokholmie i Międzynarodowym Konkursie im. J. Zarębskiego. Jest członkinią Warsaw String Players oraz Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.

Ostap Popovych - urodzony na Ukrainie, absolwent Akademii Muzycznych we Lwowie i w Bydgoszczy, laureat pięciu międzynarodowych konkursów instrumentalnych. Był stypendystą prezydenta Ukrainy i Rady Naukowej AM we Lwowie. Współpracował z wieloma orkiestrami, obecnie jest solistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (dla rodzin z dziećmi do lat 18)

GALA przyznania ogólnopolskiej  Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki roku

31 lipca godz. 17.00

Nagroda jest przyznawana pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Pen Club Polska.

W programie:
- laudacje do pięciu nominowanych tomów poetyckich (Anna LEGEŻYŃSKA, Antoni LIBERA, Jarosław ŁAWSKI, Bronisław MAJ,  Marek ZAGAŃCZYK);
- ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród;
- wiersze finalistów w wykonaniu Doroty LANDOWSKIEJ
- muzyka: Aleksander DĘBICZ i Michał ŻAK
 
Patronat nad galą:  Starosta powiatu piskiego.
Wstęp za zaproszeniami
 
1 sierpnia godz. 17.00

Poezja K. I. Gałczyńskiego i T. Różewicza w interpretacji Mariusza BONASZEWSKIEGO.
Muzyka: DUO DEL GESÚ (Arnaud KAMINSKI – skrzypce, Krzysztof KOMENDAREK-TYMENDORF – altówka)
Utwory: A. B. Bruniego, F. A. Hoffmeistera, L. Ch. Raguéa.

Założony w Gdańsku w 2010 r. przez francuskiego skrzypka Arnauda Kaminskiego i polskiego altowiolistę Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa, zespół Duo del Gesú zdobył pierwszą nagrodę na 25. Young Musician International Competition “Citta di Barletta”. Sukces we Włoszech zainicjował międzynarodową karierę zespołu: koncertuje na całym świecie, zapraszany jest na międzynarodowe festiwale, kongresy, seminaria, do prowadzenia warsztatów mistrzowskich oraz zasiadania w jury konkursów muzycznych.

Artyści, będący laureatami licznych międzynarodowych konkursów, stypendiów oraz nagród, doskonalili swoje umiejętności w Paryżu, Wiedniu, Gdańsku i Göteborgu, a także pod kierunkiem autorytetów muzyki kameralnej. Eklektyczni i nieustannie spragnieni nowych pomysłów, współpracują z muzykami “klasycznymi”, ale też z kręgu muzyki popularnej i elektronicznej.

Duo del Gesú przywiązuje wielką wagę do nieodkrytej twórczości z przełomu XVIII i XIX wieku, oprócz tego wykonuje muzykę współczesną, eksperymentalną, a także najnowszą – ma na swoim koncie prawykonania dedykowanych jemu utworów kompozytorów polskich i zagranicznych.

Od roku 2012 Duo del Gesú piastuje funkcję dyrekcji artystycznej Euro Chamber Music Festival Gdańsk, który został wyróżniony prestiżowym znakiem EFFE 2017-2021. Jest również pomysłodawcą Nadbałtyckiego Konkursu Duetów Smyczkowych – unikalnego w Europie konkursu duetów smyczkowych, którego celem jest promowanie młodych talentów a zarazem propagowanie repertuaru duetowego oraz Nadbałtyckich Warsztatów Muzycznych. 

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (dla rodzin z dziećmi do lat 18)

7 sierpnia godz. 18.00 

Adam NOWAK i ACOUSTIC AMIGOS w składzie:
Adam NOWAK - śpiew, gitary (Raz Dwa Trzy), Jarek TRELIŃSKI - gitara (Raz Dwa Trzy),  Karim MARTUSEWICZ - kontrabas (Voo Voo) oraz goście.

W ubiegłym roku powstał autorski projekt Adama Nowaka będący kwintesencja zamiłowania twórcy do akustycznych aranżacji i kameralnej oprawy koncertów na żywo. Formacja wydała album „Pół płyty” zawierający siedem autorskich utworów nagrywanych w warunkach pandemii w domach i studio Karima Martusewicza.

Na koncertach oprócz nich można się spodziewać również kompozycji wybitnych polskich autorów: Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego, czy Zbigniewa Herberta. Koncerty Adam Nowak i Akustyk Amigos to bliskie spotkania z publicznością, pozbawione sztywnych ram i pełne improwizacji zatem idealnie wpisują się w klimat prańskich wydarzeń muzycznych.

Bilety: 70 zł

8 sierpnia godz. 17.00

Poezja K. I. Gałczyńskiego i T. Różewicza w interpretacji Sławomiry ŁOZIŃSKIEJ. 
Muzyka: Anna STARZEC-MAKANDASIS - fortepian
Utwory W. A. Mozarta, F. Chopina, J. Brahmsa oraz S. Hennessy.

Anna Starzec-Makandasis jest absolwentką a obecnie doktorem habilitowanym i pedagogiem na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Była stypendystką na uczelniach w Stanach Zjednoczonych na Stony Brook University w Nowym Jorku zdobyła tytuł doktora sztuki. Występowała wielokrotnie w Polsce, we Włoszech, Norwegii, Niemczech, Izraelu oraz USA. Współpracowała z orkiestrą symfoniczną w Oklahoma City, w Dallas, a także z  Izraelską orkiestrą kameralną w Tel Avivie. Jest laureatką prestiżowych nagród muzycznych, w tym konkursu im. F Chopina w Rzymie oraz “Ibla Grand Prize” na Sycylii. Wydała cztery płyty: Na Polska Nutę, Nocturnes, Wojciech Gawronski- Works for Viola and Piano oraz  Edward Swan Hennessy- Works for Viola and Piano.

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (dla rodzin z dziećmi do lat 18)

14 sierpnia godz. 18.00

Bezpretensjonalność, wdzięk, ciekawe teksty i duża różnorodność muzyczna – ci panowie to powiew świeżości na polskiej scenie muzycznej. Duet Bieryt/Ruciński tworzy dwóch śpiewających aktorów – Mateusz Bieryt i Modest Ruciński. Wykonują własne kompozycje przy akompaniamencie ukulele, pianina i instrumentów elektronicznych. Ruciński pisze słowa, Bieryt muzykę. Czasami odwrotnie. Ich twórczość to mieszanka gatunków muzycznych, takich jak: folk rock, chamber pop czy piosenka literacka. Grają “muzyczkę”, która ma opowiadać o tym, co między słowami, poruszając tematy miłości, poezji życia oraz kondycji człowieka w otaczającej go rzeczywistości.

Bilety: 40 zł

15 sierpnia godz. 17.00

Poezja K. I. Gałczyńskiego i T. Różewicza w interpretacji Anny SENIUK.

Muzyka: POLISH VIOLIN DUO (Marta GIDASZEWSKA i Robert ŁAGUNIAK – skrzypce).

Utwory: G. Ph. Telemann – Fantazja Es-dur nr 7, H. Wieniawski – Kaprys op. 18 nr 1,  Kaprys op. 18 nr 3, A. Rocławska-Musiałczyk – Two Contrasts for a Duo, J. Feld – Sonatina na dwoje skrzypiec, D. András – Balkanoid na dwoje skrzypiec.

Duet był nominowany do ostatniej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii “odkrycie roku” za niekonwencjonalność w klasycznej formie duetu. Muzycy są jeszcze studentami Akademii Muzycznych w Poznaniu i Łodzi a mają na swoim koncie ponad 180 nagród zdobytych na konkursach na całym świecie.

Do najważniejszych osiągnieć duetu należą: I nagroda i sześć nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) oraz I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Niemczech (2019).

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (dla rodzin z dziećmi do lat 18)

21 sierpnia godz. 18.00

DOROTA MIŚKIEWICZ & HENRYK MIŚKIEWICZ ”Nasza Miłość”, w składzie:
Dorota MIŚKIEWICZ - wokal, Henryk MIŚKIEWICZ - saksofon, Michał TOKAJ - fortepian, Sławomir KURKIEWICZ - kontrabas, Michał MIŚKIEWICZ - perkusja.

“Nasza Miłość” to pierwszy, wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej. Nieprzypadkowo powstał on w roku 70. urodzin Henryka Miśkiewicza.

Premiera albumu z tym materiałem miała miejsce 22 marca 2021 r. i jest osobistym prezentem Doroty z okazji urodzin Henryka, który jest dla niej przede wszystkim tatą, ale w jazzowym środowisku uchodzi za wybitnego saksofonistę. Słychać go było niemalże na każdej polskiej płycie, grał w legendarnym zespole Jazz Carriers oraz w Studio Jazzowym Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Koncertował na całym świecie m.in. z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem czy Adzikiem Sendeckim.

Nagrał wiele płyt także jako lider – zaczynając od bestsellerowej “More love”, przez “Lyrics”, za którą otrzymał Fryderyka, na wielkoobsadowej “Altimonissice” kończą.

Poważnym filarem płyty jest także brat Doroty, Michał Miśkiewicz, znany od lat perkusista, nagrywający dla niemieckiej wytwórni ECM – jest on także kompozytorem dwóch piosenek. Na basie wtóruje mu jego wieloletni sekcyjny partner, Sławomir Kurkiewicz. Muzykę dopełni brzmienie fortepianu w nieoczywistym wykonaniu znakomitego pianisty Michała Tokaja. Większość utworów, które znalazły się na płycie skomponował Henryk Miśkiewicz do tekstów m.in. A. Poniedzielskiego, B. Loebla. E. Lipskiej.

Bilety: 60 zł


Organizatorzy:
Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie
Muzeum K. I. Gałczyńskiego
 
Bilety do nabycia w Muzeum w Praniu
Rezerwacja biletów wyłącznie mailowa: pranie.koncerty@gmail.com

Zasady rezerwacji: na stronie internetowej www.lesniczowkapranie.art.pl w zakładce “Sezon kulturalny”
FB Leśniczówka Pranie

 

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club