ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Maria Pakulnis gościem Czterech Pór Roku z Literaturą w Giżycku

Maria Pakulnis gościem Czterech Pór Roku z Literaturą w Giżycku
 fot. Nadesłane.

Gościem lutowego spotkania w ramach cyklu "Cztery pory roku z literaturą" będzie Maria Pakulnis, która opowie o swojej najnowszej książce "Moja nitka". Organizatorzy zapraszają na spotkanie 23 lutego o 17.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Maria Pakulnis urodziła się w Giżycku. Jest aktorką filmową, teatralną i telewizyjną. Absolwentka warszawskiej PWST (1980). Należy do grona najwybitniejszych aktorek średniego pokolenia, zdobyła szczególne uznanie zarówno wśród krytyków, jak i publiczności.

Za swe artystyczne dokonania wielokrotnie wyróżniona nagrodami: nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego, nagrodą aktorską na MFF w Taorminie, Brązowymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, Złotym Ekranem. W 1998 r. odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.

Już u progu kariery współpracowała z najważniejszymi reżyserami: T. Konwickim ("Dolina Issy"), Krzysztofem Kieślowskim ("Bez końca", "Dekalog III"), J. Zaorskim ("Jezioro Bodeńskie), A.Domalikiem ("Zygfryd), M.Gronowskim ("Weryfikacja"). Stworzyła całą galerię kobiecych postaci, choć najczęściej jest obsadzana w rolach atrakcyjnych, pewnych siebie i silnych kobiet.

Zagrała niezapomniane role w "Obywatelu Piszczyku" A. Kotkowskiego, "Konsulu" M. Borka, "Pożegnaniu jesieni" M. Trelińskiego, "Pajęczarkach" B. Sass, "Rozdrożu Cafe" L. Wosiewicza. Telewizyjnej publiczności znana ze znakomitej roli Nadieżdy Tumskiej w serialu "Ekstradycja" W.Wójcika, jak również z innych produkcji tj. "Psie serce", "Siostry, "Wiadomości z drugiej ręki", "Nad Rozlewiskiem". Wystąpiła w ponad 40 spektaklach Teatru Telewizji m.in. w "Mahagonny", "Chorobie młodości", "Łuku Triumfalnym" , "Sprawie Stawrogina", "Słowie honoru" K. Zaleskiego, "Freuda teorii snów" A.Minkiewicz, "Pępowinie" P.Szulkina, "Wilku stepowym" T. Kotlarczyk, "Urodzinach" K. Nazara, "Pierwszym września" K. Langa. Zagrała wiele ról w bardzo zróżnicowanym repertuarze.

Po ukończeniu studiów występowała w awangardowym Teatrze Dramatycznym w Słupsku. Od roku 1981 związana z teatrami warszawskimi: Współczesnym (1981-87) i Dramatycznym (1987). W latach 1989-2010 aktorka Teatru Ateneum w Warszawie. Współpracowała również z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Obecnie występuje w stołecznym Teatrze Komedia i Teatrze Kamienica. Przez lata pracy na deskach teatru stworzyła wiele interesujących kreacji m.in. w "Małej Apokalipsie", "Burzy", "Mahagonny""Operze za trzy grosze", "Garderobianym", "Przyjęciu", "Życie: trzy wersje" K. Zaleskiego, "Śnie nocy letnie" M. Englerta, "Libertynie" W.Adamczyka, "Polowaniu na karaluchy" Laco Adamika "Scenach z życia małżeńskiego", "Kobiecie bez znaczenia" R. Szejda, "Locie nad kukułczym gniazdem", "Tektonice uczuć" J. Wernio. Maria Pakulnis pracuje także w Teatrze Polskiego Radia.

Podczas wydarzenia gościnnie wystąpi Big Band uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Giżycku pod kierunkiem Pawła Raczyńskiego.

źródło: filmweb.pl
 

"Cztery pory roku z literaturą" - Maria Pakulnis

23 lutego (piątek) o 17:30, sala koncertowa PSM I st., ul. Kolejowa 22. WSTĘP WOLNY.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska, Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku oraz Księgarnia „ODEON” Giżycko.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew