ReklamaA1 - Przystań Nautica

Martyna Jakubowicz

Martyna Jakubowicz
 fot. Wikipedia.

Najbliższy termin

24.07 Środa 20:00

Na profesjonalnej scenie zadebiutowała w 1977, grając w studenckim klubie „Remont” w Warszawie, a w następnym roku wystąpiła podczas pierwszej edycji Jesieni z Bluesem w Białymstoku.

Zagrała dwa koncerty z grupą Kasa Chorych. W 1980 śpiewała i grała z zespołem Robotnik Sezonowy oraz nagrała muzykę dla programu E-81 (Studio „Gama”). Od początku 1981 występowała z Jackiem Krzycholikiem. Do 1981 występowała wyłącznie na imprezach bluesowych.

Do 1982 występowała krótko z Oddziałem Zamkniętym i grupą Krzak, a na Rawie Blues '82 wystąpiła z Jackiem Skubikowskim, Ryszardem Skibińskim i Cezarym Czternastkiem.

W styczniu i lutym 1983 nagrała w krakowskim Studiu Teatr „STU” swój pierwszy album pt. Maquillage, który promowała utworem „W domach z betonu nie ma wolnej miłości”. W tym samym roku wzbogaciła album Zbigniewa Hołdysa I Ching dwiema piosenkami: „Kołysanka dla Misiaków” i „Słuchaj, Man”. 17 października 1985 towarzyszyła grupie Dżem podczas imprezy Rock dla pokoju.

Na przełomie 1985–1986 nagrała album pt. Bardzo groźna księżniczka i ja. Po rozpadzie swojego zespołu zaczęła grać w duecie z Rafałem Rękosiewiczem, okazjonalnie zwiększając liczbę muzyków towarzyszących (np. podczas występów na Rawie Blues). Od 1989 do 1993 grała w kwartecie z Rafałem Rękosiewiczem, Jerzym Piotrowskim (perkusja) i Radosławem Nowakowskim (bębny). W 1995 znalazła się na liście 100 najbardziej popularnych polskich kobiet w ankiecie magazynu „Pani”.

Do 1996 występowała w duecie z Jerzym Styczyńskim. W 1998 założyła we Wrocławiu klub „Gumowa Róża” funkcjonujący do 2011, który prowadziła również jej córka, Patrycja.

Od 2007 rokrocznie zasiada w jury Festiwalu Bluesowo-Rockowego im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”, odbywającego się w Ostrowcu Świętokrzyskim.

3 sierpnia 2007, na zaproszenie Jerzego Owsiaka, wystąpiła na głównej scenie podczas odbywającego się w Kostrzynie nad Odrą XIII Przystanku Woodstock.

Od 2011 bierze udział w trasie koncertowej „Projekt Grechuta” zespołu Plateau. Brała również udział w nagraniu albumu Projekt Grechuta.

Została członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015[6]. W 2024 otrzymała nagrodę Złoty Fryderyk za całokształt dokonań artystycznych.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka