ReklamaA1 - Piękny Brzeg

Mazurskie Spotkania z Folklorem w Olecku

Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. fot. UM Olecko.

Już w piątek w Olecku odbędą się 25. Mazurskie Spotkania z Folklorem. Będzie swojsko i smacznie...jak to na Mazurach. Jubileuszowa, bo 25. edycja Mazurskich Spotkań z Folklorem, jest najstarszą tego typu imprezą w regionie Polski Północno-Wschodniej.

Pierwsze Mazurskie Spotkania z Folklorem odbyły się w 1998 r. Ideą powstania tych wyjątkowych spotkań z tradycją ludową była otwartość na wielokulturowość społeczności zamieszkującej Suwalszczyznę i Mazury oraz ukazanie bogactwa kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie. W 2024 roku Olecko ponownie stanie się kolebką rzemiosła tradycyjnego, muzyki, śpiewu i tańców ludowych. W dniach 21-23 czerwca 2024 r. oleckie ulice zaleje fala muzyki i koloru.

Piątek

Tą wyjątkową edycję festiwalu otworzy koncert pn. "PIEŚNI LUDU" Zespołu ZAZULA – muzyczna podróż, opowieść o nas – Słowianach – w nowoczesnych aranżacjach, wzbogaconych o elementy rockowe, funkowe i elektroniczne.

Sobota

Już w sobotę, Placem Wolności zawładną Koła Gospodyń Wiejskich. Na zaproszenie KGW „Kije i Wianki” zjadą się KGW z całego regionu, aby wziąć udział w Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich. Na festiwalowiczów czeka blok kulinarny, a w nim m.in. wystawcy z tradycyjnym jadłem, warsztaty kulinarne i regionalne eliminacje do konkursu kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich „BITWA REGIONÓW”.

Od godziny 15:00 najmłodsi mieszkańcy Olecka zaprezentują przed publicznością swoje umiejętności taneczne, natomiast od godziny 17:00 sceną zawładną profesjonalne Zespoły Pieśni i Tańca: Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”, Zespół Pieśni i Tańca „Perła”, Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.

W ramach sobotniego programu przewidziano również warsztaty rękodzielnicze, konkursy, wystawy, strefę gier i zabaw dla najmłodszych.

Niedziela

W niedzielę, organizatorzy zapraszają na najsmaczniejsze święto w Polsce – tj. X Oleckie Święto Mleka i Miodu, w ramach którego odbędzie się także część artystyczna pn. SWOJSKIE SPOTKANIA. Tego dnia na placu wystawią się producenci żywności regionalnej, Koła Gospodyń Wiejskich.

Publiczność zdecyduje, który z konkursowych serników, jest „NAJLEPSZYM SERNIKIEM”, wyłoniony zostanie także mistrz w dojeniu krowy na czas. Na scenie wystąpią regionalne zespoły śpiewacze: „Melodia" z Augustowa, "Canto" z Filipowa, "Onegdaj" z Filipowa, "Ancyjas" z Suwałk, "Piszanie" z Pisza, "Lira" z Wydmin, "Oleckie Echo" z Olecka, "Sedranianki" z Sedrank.

Mazurskie Spotkania z Folklorem w Olecku

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Ruciane Tarasy
ReklamaA2 - Ever Boats