ReklamaA1 - Inwestycja Nove Rydzewo

Mazury w literaturze. „Pisz. Historia miasta”

Mazury w literaturze. „Pisz. Historia miasta”
 fot. Muzeum Ziemi Piskiej

Na początku lutego Muzeum Ziemi Piskiej odda w ręce Czytelników monografię „Pisz. Historia miasta”. Dwutomowa pozycja, opisująca dzieje Pisza od czasów najdawniejszych, jest wspólnym dziełem grona autorów pracujących pod redakcją dr Anety Karwowskiej, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Monografia „Pisz. Historia miasta” ukaże się pół wieku po poprzedniej książce opisującej początki Pisza i jego rozwój do końca lat 60. XX wieku.

W tym czasie pojawiło się wiele nieznanych wcześniej dokumentów, map i opracowań, które rzucają nowe światło na ważne wydarzenia w dziejach miasta i życie codzienne jego mieszkańców. Pozycja wydana przez Muzeum Ziemi Piskiej stanowi kompendium wiedzy o historii Pisza i powinna trafić do biblioteki każdego miłośnika swojej małej ojczyzny.

Muzeum do prac nad książką zaprosiło historyków specjalizujących się w upowszechnianiu wiedzy o regionie. Książkę zrecenzowało trzech utytułowanych badaczy historii Warmii i Mazur, a nad całością prac redakcyjnych czuwała dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. Ogrom zebranych materiałów, a wiele z nich stanowią niepublikowane dotąd zbiory z polskich i zagranicznych archiwów sprawił, że monografia ukazała się w formie dwutomowej.

Na potrzeby publikacji historię Pisza podzielono na kilka epok, które są opisywane w poszczególnych rozdziałach. Najstarsze treści dotyczą pradziejów. Najnowsze zostały zebrane w formie kalendarium po 1989 r., w którym pojawia się wiele wydarzeń i nazwisk doskonale znanych dzisiejszym mieszkańcom Pisza. W formie aneksów prezentowane są m.in. wykazy dyrektorów szkół i instytucji, księży posługujących w piskich parafiach czy radnych miejskich i powiatowych.

- Mogliśmy liczyć na wsparcie Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Grono pracujących w nim historyków udzieliło merytorycznych wskazówek. Nie bez znaczenia było także zaangażowanie piszan, zarówno związanych z poszczególnymi instytucjami, jak i pasjonatów, którzy chętnie włączyli się w opracowanie materiałów - informuje Muzeum Ziemi Piskiej.

Muzeum Ziemi Piskiej podczas prac mogło liczyć na wsparcie Andrzeja Szymborskiego, burmistrza Pisza, a także Rady Miejskiej w Piszu. Jako mecenasi zaangażowały się Nadleśnictwa Pisz i Maskulińskie. Dzięki temu książka zapisze się w historii miasta jako wspólne dzieło świadczące kolejnym pokoleniom o naszym szacunku wobec przeszłości i teraźniejszości.

Książka trafi w ręce Czytelników na początku lutego. Spotkanie promujące monografię odbędzie się 4 lutego o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Hotelu Joseph Conrad przy Alei Turystów.

Uczestnicy będą mogli nabyć książkę w promocyjnej cenie 100 zł, spotkać się z autorami publikacji i wziąć autografy. Wraz z książką powstał 20-minutowy film dokumentalny o historii Pisza, którego premiera także odbędzie się podczas spotkania. Ponadto zaplanowano  m.in. koncert pt. „Głos Dawnych Mazurów” w wykonaniu Niny Nu z zespołem. 

Spotkanie odbędzie się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Obecnie osoby niezaszczepione mogą stanowić  30 proc. widowni. 

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Ruda

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022