ReklamaA1 - Gertis

Mechanicy Shanty

Mechnicy Shanty w Ognistym Ptak, sierpień 2022
Mechnicy Shanty w Ognistym Ptak, sierpień 2022 fot. Mazury24.eu

Na żeglarskiej scenie znani od wielu lat i niezmiennie lubiani. Choć dzielą ich kilometry, spotykają się regularnie, by wspólnie grać i śpiewać.

Przypominają takie przeboje, jak: Dziki włóczęga, Żegluj, Maui, Green Horn, Irlandzki wędrowiec, Denis Land, Hiszpanka z Callao… Grają także utwory tworzące nowy program, m. in.: Słodka Jane, Bitwa, Hej! Ciągnij Lilly, Niziny Virginii Lowlands, Digi digi, Na dno….

Mechanicy Shanty w swoim repertuarze, oprócz szant i piosenek żeglarskich, mają także utwory z folku irlandzkiego, muzyki bluegrass, czy country. Historia zespołu założonego w Gdyni sięga 1985 roku.

Grupa zdobywa uznanie na wielu festiwalach pieśni żeglarskiej w Polsce (wystarczy wymienić: „Shanties” w Krakowie, Bałtycki Festiwal Pieśni Morskiej w Gdyni, czy świnoujski „Wiatrak”). Mechanicy Shanty znani są również zagranicznej publiczności – koncertowali w Finlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech, USA.

W 1989 roku ukazał się ich pierwszy album „Mechanicy Shanty”, wydany przez Polskie Nagrania. Zmiany w zespole słychać na kasecie nagranej w 1991 roku zatytułowanej „Zapach lądu”. Po czterech latach grupa wróciła prawie w całości do składu z pierwszej płyty i wzbogaciła się o bluegrassowe banjo. Co miało swoje odzwierciedlenie na płycie koncertowej „Live'97”. W 1999 roku Mechanicy Shanty wydali płytę studyjną „W granicach folku”.

Zespół tworzą: Andrzej Bernat (harmonijka, akordeon, śpiew), Henryk Czekała „Szkot” (śpiew), Michał Karczewski (banjo, śpiew), Jacek Ledworowski (gitara basowa, śpiew), Maciej Łuczak (gitara akustyczna, śpiew), Piotr Ruszkowski (mandolina, śpiew).

Wydawnictwa: „Mechanicy Shanty” (1989), „Zapach lądu” (1991), „Live'97” (1997), „W granicach folku” (1999).  

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts