ReklamaA1 - Mazurski Raj Wielkanoc

Można spędzić weekend w parkach krajobrazowych na Mazurach

Wydarzenia i imprezypokazyBieżące6 października 2022, 9:52
Można spędzić weekend w parkach krajobrazowych na Mazurach
 fot. Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Od 7 do 9 października 2022 roku odbędzie się IX. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Do akcji włączyły się również parki krajobrazowe z Warmii i Mazur. Ciekawie zapowiada się weekend w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej oraz w Mazurskim Parku Krajobrazowym.

Z tej okazji parki krajobrazowe z województwa warmińsko-mazurskiego zapraszają do wspólnego świętowania. Obecnie znajduje się osiem parków krajobrazowych (sześć z nich jest pod zwierzchnictwem samorządu województwa): Mazurski Park Krajobrazowy, Welski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Zespół Parków Krajobrazowych, w którego skład wchodzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich.

Park krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Oprócz ochrony najcenniejszych walorów krajobrazowych i przyrodniczych oraz wartości historycznych i kulturowych mają za zadanie szerzyć edukację ekologiczną, równocześnie zapewniając rozwój turystyki i rekreacji na ich terenie, a wszystko to w duchu zrównoważonego rozwoju.

Dodatkowo w ramach projektu "Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko-mazurskiego" na terenach parkowych powstały inwestycje dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.

8.10.2022 (godz. 11:00 - 14:00) w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej „Dzień otwarty Romintarium” a w tym zwiedzanie ogrodu, gry terenowe, ognisko.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w „Dniu Otwartym Romintarium”, czyli ogrodu znajdującego się przy siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach.

W programie atrakcje dla dużych i małych: zwiedzanie ogrodu „Romintarium”, gry terenowe „Skarb Strażnika” dla dzieci w wieku 4 - 9 lat, „Zakręcone poszukiwania” dla dzieci od 10 lat i młodzieży, gra planszowa wieloformatowa „Przygoda w Puszczy Rominckiej”, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej w siedzibie Parku i piwniczki nietoperzowej, wystawa fotograficzna „Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej w obiektywie”, ognisko – prowiant we własnym zakresie.

Miejsce: Ogród „Romintarium” przy siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach, ul. Szkolna 1

Termin: sobota 8 października 2022, godz. 11.00-14.00.


7 i 8.10.2022 (godz. 8.00 – 15.00) w Mazurskim Parku Krajobrazowym odbędzie się wydarzenie „Przyroda Mazur w pigułce” a w tym zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej i warsztaty decoupagu.

W zabytkowej stodole w centrum wsi Krutyń mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej. Znajduje się tu „Galeria nad Mukrem”, Izba Przyrodnicza, Izba Pamięci Karola Małłka oraz sala edukacyjna.

W „Galerii nad Mukrem” prezentowane są wystawy o tematyce przyrodniczej i historyczno- kulturowej. Wykonana dzięki funduszom europejskim ekspozycja Izby Przyrodniczej przybliża typy siedlisk charakterystycznych dla Mazurskiego Parku Krajobrazowego, takich jak las, jezioro, rzeka czy łąka.

Dotychczas zgromadzono tu ponad 300 eksponatów, wśród których dominuje kolekcja kręgowców, głównie ptaków (większość z nich zginęła na skutek wypadków, zostały uderzone przez z samochód lub porażone przez prąd z linii energetycznej).

Podczas zwiedzania będzie można sprawdzić swoją przyrodniczą wiedzę biorąc udział w queście pt. „Mieszkańcy ogrodu”.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe