ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Muzeum w Mrągowie ma 50 lat. Będą nowe ekspozycje

Wydarzenia i imprezykultura i sztuka28 listopada 2019, 10:01
Muzeum w Mrągowie ma 50 lat. Będą nowe ekspozycje
 fot. mazury24.eu

Mrągowskie Muzeum jest jednym z najstarszych oddziałów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W tym roku kulturalna placówka świętuje okrągłą rocznicę i kończy 50 lat. Uroczyste obchody odbędą się 29 listopada.

W programie zaplanowano prelekcje trzech znakomitych archeologów a także otwarcie wystaw: „Ukryte i odkryte pod ziemią. Starożytne grobowce Warmii i Mazur” i „Świat widzialny i niewidzialny. Makrofotografia Ferdynanda Sosnowskiego”. w przerwie pomiędzy konferencją a otwarciem wystawy ok. godziny 16 wystąpi artysta wyjątkowo mocno związany z naszym regionem i w szczególności z Mrągowem – Cezary Makiewicz.

Spośród wielu aktywności mrągowskiego Muzeum, działalność na rzecz promocji i ochrony dziedzictwa archeologicznego zawsze zajmowała szczególne miejsce. W ostatnich latach, dzięki konsolidacji środowiska archeologicznego, muzealnego i samorządowego oraz dofinansowań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poczynania te przynoszą wymierne efekty – cyklicznie realizujemy konferencje, wystawy i imprezy popularno-naukowe. Najnowszymi wynikami wspólnie realizowanych celów, muzealnicy podzielą się podczas finału rocznicowych obchodów – 2️9 listopada 2019.

Podczas jubileuszowego spotkania, trzech znakomitych archeologów, przybliży sacrum dawnych mieszkańców dzisiejszej Warmii i Mazur i spróbuje odpowiedzieć na pytanie – w co wierzyli i jak chowali swoich zmarłych ludzie między VIII wiekiem przed naszą erą a wiekiem XII naszej ery. Materialne świadectwa starożytnych rytuałów będziecie można zobaczyć podczas otwarcia towarzyszącej prelekcjom wystawy.

Wydarzenie jest jedną ze składowych zadania „Zespół cmentarzysk kurhanowych w Samławkach na Pojezierzu Mrągowskim”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe", priorytet "Ochrona zabytków archeologicznych".

W ramach obchodów 50-lecia Muzeum w Mrągowie odbędzie się także premiera wystawy zdjęć autorstwa znanego fotografika Ferdynanda Sosnowskiego. Autor prac jest cenionym fotografem specjalizującym się w makrofotografii przyrody. Jest członkiem Polskiego Związku Fotografów Przyrody w Okręgu Warmińsko-Mazurskim. Brał udział w wielu konkursach, na których często zdobywał czołowe miejsca i wyróżnienia. Między innymi pierwsze miejsca na konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko-Mazurskiego w latach 2008, 2011 czy 2015 roku.

Jego prace były prezentowane na wystawach w Polsce m.in.: Szczytnie, Olsztynie, Olsztynku, Ostródzie, Iławie, Biskupcu, Siedlcach, Warszawie oraz za granicą w Niemczech.

– Tym razem autor zaprezentuje nowe zdjęcia, około 50 fotografii ukazujących świat roślin i owadów. Jak sam autor podkreśla „w makroświecie nie można się nudzić. Ulotne chwile, cisza i gwar, cienie i kolory – życie tętni”. Zapraszam do obejrzenia tej niezwykłej wystawy, która będzie czynna od 29 listopada 2019 roku – dodaje Klaudiusz Woźniak.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Sailing Machine