ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Muzyczne Mazury. Rok Klenczona w Szczytnie

Wydarzenia i imprezykoncerty2 kwietnia 2021, 8:19
Muzyczne Mazury. Rok Klenczona w Szczytnie

7 kwietnia 1981 roku zmarł jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów, wokalista, gitarzysta i akordeonista, znany na całym świecie twórca i wykonawca muzyki big beatu – Krzysztof Klenczon. Swoją młodość spędził na Mazurach, w Szczytnie. Dlatego rok 2021 będzie w tym mieście poświęcony „polskiemu Beatlesowi”.

Od dziecka zachwycał swoją wrażliwością i muzykalnością, co po latach zaowocowało stworzeniem takich hitów jak m.in. „Wróćmy na jeziora”, „Biały Krzyż”, czy „10 w skali Beauforta”. I chociaż urodził się w Pułtusku, to właśnie w Szczytnie spędził młodzieńcze lata i stąd wyruszył w świat z gitarą. Choć od śmierci Klenczona mija 40 lat, w Szczytnie pamięć o nim jest wciąż żywa.

Dla upamiętnienia tego znakomitego artysty Rada Miejska z inicjatywy Burmistrza Miasta Krzysztofa Mańkowskiego ustanowiła rok 2021 Rokiem Krzysztofa Klenczona w Szczytnie.

W ramach obchodów Roku Klenczonowskiego zorganizowanych zostanie 40 różnorodnych wydarzeń, które będą trwały aż do 80. rocznicy Jego urodzin, czyli do 14 stycznia 2022 r.

- Inauguracja jak i całe obchody Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie odbędą się, choć z ograniczeniami, jakie wymusza na nas pandemia. Jest to dla nas wyzwanie, ale nie poddajemy się i walczymy do samego końca. Jestem przekonany, że zarówno mieszkańcy Szczytna, jak i turyści odwiedzający nasze miasto będą mieli szansę na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu podczas trwania całego cyklu wydarzeń w naszym mieście, dzięki temu również lepiej poznają twórczość Klenczona – mówi burmistrz Krzysztof Mańkowski.

Inauguracja Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie rozpocznie się 7 kwietnia 2021 r. od złożenia kwiatów pod pomnikiem artysty przy Miejskim Domu Kultury w Szczytnie.

Następnie, w samo południe, na Placu Juranda w hołdzie Klenczonowi wybrzmi utwór „Biały Krzyż”. Kolejnym punktem będzie wizyta na grobie na cmentarzu komunalnym w Szczytnie. Dzień zakończymy koncertem on-line, podczas którego będzie można usłyszeć najbardziej znane piosenki Krzysztofa Klenczona.

Muzyczne Mazury. Rok Klenczona w Szczytnie

Wśród wydarzeń związanych z obchodami tego Roku Klenczona znajdą się również min.: konkursy plastyczne i muzyczne, wystawa, plener malarski, regaty żeglarskie, gra miejska i rajd rowerowy. Planowany jest także Zlot Fanów oraz nadanie imienia Klenczona jednej z miejskich ulic.

Punktem kulminacyjnym będzie koncert ku pamięci artysty.

- Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do udziału w tych wydarzeniach. Wszystkie informacje dotyczące obchodów Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie będzie można znaleźć w specjalnej zakładce na stronie internetowej Miasta Szczytno oraz na profilu społecznościowym Facebook – informuje Urząd Miejski w Szczytnie.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów