ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Nadciąga Przystanek Olecko na Mazurach

Wydarzenia i imprezyfestiwaleBieżące23 czerwca 2022, 6:18Komentarzy: 1
Nadciąga Przystanek Olecko na Mazurach
Łoś - symbol Przystanku Olecko. fot. Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” .

Najbliższy termin

18.07 Poniedziałek

Przystanek Olecko to 6-dniowy festiwal kulturalny, który od 29 lat, co roku, sprawia, że małe Olecko na Mazurach jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski. Warsztaty muzyczne i wokalne, spektakle teatralne, koncerty kameralne, ale i koncerty topowych gwiazd – w programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie.

Przystanek: Teatr

W tym roku obowiązkowym punktem programu Przystanku Olecku jest teatr, a dokładnie trzy spektakle plenerowe, które poruszą tematy ważne, aktualne i jednocześnie uniwersalne.

Aktorzy Teatru Biuro Podróży w sztuce „Eurydyka” poruszą temat izolacji w czasach pandemii i spróbują odpowiedzieć na pytanie czy w postpandemicznym świecie człowiek będzie w stanie odbudować wspólne życie? 

„Carmen Funebre”- „potężne przedstawienie będące odpowiedzią na wojnę” to kolejny spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru Biuro Podróży.  Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka przyciągną uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów poruszy emocje widzów.

Finałem Przystanku Olecko będzie wyjątkowe widowisko - premiera plenerowego spektaklu „Przystanek”. Spektakl ten jest podsumowaniem polsko - ukraińskich warsztatów twórczych, w których wezmą udział mieszkańcy Olecka. Tytułowy przystanek będzie symbolizował miejsce, w którym splatają się losy ludzi na różnych etapach ich życiowej podróży i z różnym bagażem doświadczeń. Realizacją tego widowiska plenerowego zajmie się Fundacja Akademia Radosnej Twórczości oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”.

Sceny muzyczne

W tym roku przystankowa muzyka wybrzmi na trzech scenach. Na Dużej Scenie wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Agnieszka Chylińska, Pidżama Porno.

Na Scenie Konesera zaprezentują się cztery zespoły.

Zespół Symetrio przedstawi muzyczny spektakl, w którym emocje wyrażone dźwiękami i sfera wizualna zagrają pierwszoplanowe role. Usłyszymy akordeonowe „eksperymenty” i ciekawe zabawy improwizacyjne.

Grupa MRM Trio zaproponuje zaś muzykę opierającą się na standardach oraz własnych kompozycjach. Doświadczymy połączenia tradycyjnego instrumentarium i współczesnego podejścia do rytmu, melodii i harmonii.

Koncert zespołu Bioacoustic osadzony będzie w klimacie muzyki świata z naciskiem na głębokie, zapadające w serca słuchaczy opracowania zarówno utworów bałkańskich, jak i tang argentyńskich oraz walców musette. Muzycy w niezwykły i niepowtarzalny sposób będą prezentować swoje artystyczne dążenia w tworzonych przez siebie aranżacjach, dodając nieco jazzującego i rozrywkowego charakteru.

Na scenie zagości również Trio Atre, który zaproponuje brzmienia muzyki filmowej, budujące napięcie, poruszające wyobraźnię, przyprawiające o dreszcze. Usłyszymy głębokie i szlachetne dźwięki wiolonczeli połączone z soczystymi barwami skrzypiec i fletu.

Scena Otwarta będzie miejscem, w którym każdy będzie mógł zaprezentować swoje muzyczne (wokalne i instrumentalne) talenty i pasje. Nie będą obowiązywały gatunkowe granice i limity wiekowe. Organizatorzy zapraszają na scenę każdego, kto odpowiednio wcześniej się zgłosi i będzie chciał wystąpić przed olecką publicznością. Już wiadomo, że na Scenie Otwartej zagoszczą m.in. Olaf Deriglasoff- muzyk, kompozytor, jeden z najbardziej znanych wykonawców muzyki alternatywnej w Polsce, a także doświadczona wokalistka i trenerka wokalna Patrycja Makowska, która wystąpi z uczestnikami warsztatów wokalnych odbywających się w ramach tegorocznego Przystanku Olecko.

Spotkania, wystawy, a nawet… parada motocyklowa

W Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa obejrzymy prace malarskie i wyroby z ceramiki Renaty Pieczonki, która posiada ogromną umiejętność dostrzegania niezwykłości w codziennych rzeczach i czynnościach, i podnoszenia ich do rangi sztuki. Natomiast w bibliotece publicznej odbędą się warsztaty pisarskie, które poprowadzi pisarz Artur Urbanowicz. Jest to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą spełnić marzenie o napisaniu książki lub pragną dowiedzieć się, jak poruszać się po świecie grozy i literatury. Pasjonatów szachów zachęcamy do spotkania podczas IV Rodzinnych Przystankowych Mistrzostwach Olecka w Szachach Szybkich.

A miłośników motocykli zapraszamy na VI Olecką Paradę Motocyklową, która na dobre wpisała się w przystankowy program. Będzie można podziwiać nie tylko maszyny, ale również niezwykłe umiejętności tych, którzy potrafią te maszyny okiełznać i uczynić z jazdy prawdziwą sztukę.

To tylko niektóre wydarzenia Przystanku Olecko. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.rokmg.pl.

Organizatorami Przystanku Olecko są Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Urząd Miejski w Olecku.

Pozostałe terminy

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marshalle

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Kursy Bocianie Gniazdo