ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Noce Muzeów na Mazurach. Gdzie warto się wybrać?

Noce Muzeów na Mazurach. Gdzie warto się wybrać?
 fot. mazury24.eu

Noce Muzeów to świetna propozycja dla tych wszystkich, którzy chcieliby zwiedzić lokalne placówki muzealne na Mazurach, a w ciągu dnia nie mają na to czasu. Dlatego można w tym okresie zajrzeć do mazurskich muzeów wieczorem i nocą, zwłaszcza iż akcja zakłada, że zwiedzanie tych instytucji jest bezpłatne.

Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych propozycji na zwiedzanie mazurskich placówek muzealnych podczas nadchodzącego wydarzenia Nocy Muzeów. Wybraliśmy, naszym zdaniem, najbardziej atrakcyjne wydarzenia. Oczywiście możecie również poszukać podobnych atrakcji na własną rękę.
 

12 maja, Ryn – spacer z pochodniami po mieście

Już 12 maja, w ramach nadchodzącej Nocy Muzeów organizatorzy zapraszają na historyczny spacer z pochodniami po Rynie. Będzie to spacer po zabytkach, miejscach historycznych w tym mazurskim mieście. Przewodnikiem będzie Mirosław Kowalski. 

Zbiórka - Ekomarina Ryn - teren zielony – godz. 20:00. Na koniec trasy na będzie można obejrzeć Ryńskie Zbiory Muzealne. Organizatorzy zapowiadają również szereg niespodzianek.
 

13 maja, Szczytno – noc w mazurskiej chacie

Noc Muzeów w Szczytnie to głównie wydarzenia w Chacie Mazurskiej.

W programie: "Historia Bartnej Strony" - prelekcja prowadzona przez Witolda Olbrysia oraz nocne zwiedzanie Chaty Mazurskiej.

Zwiedzanie zaczyna się od godziny 19:00.
 

19 maja, Pisz - o spuściźnie św. Hildegardy w grodzie Jana

Podczas obchodów Nocy Muzeum w Muzeum Ziemi Piskiej wspominana będzie św. Hildegarda, jedna z najwybitniejszych postaci średniowiecza. Uczestnicy wysłuchają wykładu pt. „O Janach nie tylko świętych, uzdrowicielach i siłach przyrody w pismach św. Hildegardy z Bingen w grodzie Jana, czyli w Piszu”, a także obejrzą monodram muzyczny oparty o dzieła benedyktynki.

Św. Hildegarda pozostawiła po sobie bogatą spuściznę, która po ośmiu wiekach od jej śmierci nie traci na aktualności. Dzisiaj jest odkrywana na nowo. Często dzieje się to poprzez pryzmat leczniczych receptur zielarskich i kulinarnych jej autorstwa, ale to postać, którą nie sposób zamknąć w tak wąskich ramach.

Św. Hildegarda była benedyktynką, mistyczką, wizjonerką i kompozytorką, uznaną przez papieża Benedykta XVI jedną z czterech kobiet doktorów kościoła. W średniowieczu po rady zwracali się do niej monarchowie i możni. Jej postrzeganie i rozumienie harmonii świata, wciąż stanowi ciekawy temat badań naukowych i źródło działalności artystów.

Taki charakter będą miały obchody Nocy Muzeów, podczas których przybliżona zostanie postać i dorobek św. Hildegardy. Zapowiada się interesująca podróż w czasie oparta o działalność świętej uznawanej przed kilka kościołów chrześcijańskich, która pozostawiła po sobie nie tylko dzieła teologiczno-filozoficzne, ale także opracowania z zakresu przyrody czy muzyki.

Obchody Nocy Muzeów rozpocznie dr Alicja Dobrosielska, która zaprezentuje wykład pt. „O Janach nie tylko świętych, uzdrowicielach i siłach przyrody w pismach św. Hildegardy z Bingen w grodzie Jana, czyli w Piszu”. Historyk badająca okres średniowiecza dotarła do archiwalnych materiałów, które ukazują różne dziedziny działalności św. Hildegardy. W opowieść wplecione zostaną inne ważne postaci w historii Kościoła i świata.

Drugą część spotkania wypełni performatywny monodram muzyczny w wykonaniu Aleksandry Klimczak.

Spotkanie obędzie się 19 maja w Muzeum Ziemi Piskiej. Rozpocznie się o godz. 19.00 od wykładu w przyziemiach ratusza. Następnie zebrani udadzą się do Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, gdzie na przygotowanej instalacji artystycznej odbędzie się koncert. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane przez Muzeum Ziemi Piskiej jest bezpłatny.


13 maja, Wilczy Szaniec – Noc Muzeów z festynem

To już w tę sobotę w OEH-P "Wilczy Szaniec" Nadleśnictwa Srokowo odbędzie się Noc Muzeów połączona z Powiatową Majówką Zdrowo na Ludowo "Leśne Gotowanie z KGW".

W trakcie wydarzenia będzie możliwość degustacji żywność marki Dobre z Lasu. Organizacja stoiska ma na celu promocję leśnictwa, dziczyzny oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów.

Bezpłatne zwiedzanie Wilczego Szańca z przewodnikami PTTK od godziny 17.00 do 20.00.

Ponadto dla dzieci - dmuchańce i słodkości. Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kętrzynie przygotuje punkt, w którym najmłodsi znajdą dla siebie atrakcje tj. gry i zabawy, malowanie twarzy itp.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka