ReklamaA1 - Stranda Zima

O najdawniejszej historii Mrągowa w muzeum

O najdawniejszej historii Mrągowa w muzeum
 fot. mazury24.eu

Muzeum w Mrągowie zaprasza na wernisaż wystawy "Mrągowo i ziemia mrągowska od zarania dziejów do współczesności". Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia 2022, godz. 14:00 w Muzeum w Mrągowie, ul. Ratuszowa 5.

Wśród najstarszych eksponatów zaprezentowane zostaną kościane harpuny z okolic Piecek i Tłokowa.

Zobaczymy niezwykłe znaleziska archeologiczne z okresu wpływów rzymskich. W czasach cesarza Nerona Pliniusz Starszy opisywał wyprawę Rzymian nad dalekie morze, znad które-go przywieziono ogromne ilości, tak cenione w starożytnym Rzymie bursztynu. Co w zamian otrzymywali Bałtowie? Rzymskie denary! Bogatsi mieszkańcy naszego terenu w drodze wymiany otrzymywali nawet zestawy do picia wina, w skład których wchodziły kociołek do mieszania wina z wodą, trójnóg i naczynia do picia wykonane z brązu.

Przez tereny krainy, którą obecnie znany jako Pojezierze Mrągowskie w początkach naszej ery przemaszerowali Goci wędrujący w kierunku Morza Czarnego. Do nich dołączyła część Bałtów, których potomkowie wrócili na nasze ziemie przynosząc stamtąd wiedzę i barbarzyńskie naśladownictwo produkcji ozdób i narzędzi.

Największym skarbem mrągowskiej wystawy jest depozyt z Nidajna. To niezwykle piękne ozdoby, które złożono jako ofiary. Ten liczący kilkadziesiąt eksponatów zbiór artefaktów to największe, najdalej na północny-wschód wysunięte tego typu znalezisko archeologiczne.

Część archeologiczna wystawy obejmuje trzy sale wystawowe i jest to największa, wystawa archeologiczna pokazująca zbiory Działu Archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Kuratorzy wystawy: dr hab. Mirosław Hoffmann i dr Sebastian Mierzyński.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe