ReklamaA1 - Apartamenty Ruciane Nida

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Mrągowie

Wydarzenia i imprezyregaty1 czerwca 2021, 6:01Komentarzy: 2
Otwarcie sezonu żeglarskiego w Mrągowie
 fot. Organizator

W ostatni weekend maja w Mrągowie rozpoczął się tegoroczny cykl Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Impreza była także pierwszą eliminacją Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2021.

Po raz kolejny mrągowskie regaty otworzyły sezon startów w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych (choć w zeszłym roku z powodu pandemii były wyjątkowo przesunięte na sierpień).

W zawodach uczestniczyło tym razem 25 jachtów z całej Polski, a najdalszą drogę do przebycia mieli żeglarze z Kielc i Szczecinka. Wszystkie załogi zostały przyporządkowane do klas Pucharu Polski Jachtów Kabinowych: T1, T2, Open jednokadłubowe oraz kategorii Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa: jachty kabinowe, otwartopokładowe, Mariner 600 i Open.

– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy w Mrągowie gościć żeglarzy z całego kraju i otworzyć cykl Pucharu Polskich Jachtów Kabinowych. Nasze miasto jest rozpoznawalne na żeglarskiej mapie Polski nie tylko ze względu na wielu świetnie wytrenowanych zawodników, lecz również na organizację tego typu imprez – powiedział burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski, który otworzył regaty Kodmet&Norbud Cup, Memoriał Macieja Majaka.

Podczas ceremonii otwarcia byli obecni również: wójt gminy Mrągowo Piotr Piercewicz oraz prezes Pucharu Polski Jachtów Kabinowych Jarosław Bazylko. Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „CZOS” po przywitaniu wszystkich zawodników postanowiło przyznać tytuł honorowych członków stowarzyszenia dla dwóch sponsorów, wspierających cykl Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa od wielu lat.

Tym samym liczba osób w stowarzyszeniu zwiększyła się o: Teresę Kodorską-Mohr i Przemysława Mohr z firmy Kodmet a także Iwonę i Andrzeja Sarnowskich z firmy Norbud.

W ciągu dwóch dni udało się rozegrać 7 wyścigów krótkich oraz jeden dodatkowy wyścig długodystansowy. Sędzią głównym regat był Andrzej Nowicki. W grupie T1 sklasyfikowano 5 jachtów. Pierwsze miejsce zajęła załoga Civitas Kielcensis: Franciszek Mochocki, Karol Michałek oraz Marcel Kuszewski.

Tuż za nimi znaleźli się reprezentujący Olsztyn Mariusz Boliszewski i Dariusz Chodorowski. Na ostatnim miejscu podium mogliśmy zobaczyć Macieja Jaskułę oraz Mariusza Baczyńskiego. 

W klasyfikacji T2 zwyciężyli: Jacek Olubiński, Natalia Sak i Jan Kurczewski. Na drugim miejscu z taką samą liczbą punktów zostali sklasyfikowani Piotr Adamowicz, Dominik Nowak i Grzegorz Rokita.

Podium zamknęła od wielu lat startująca w Mrągowie ekipa Zalewo: Piotr Matwiejczuk, Grzegorz Swat oraz Radosław Kamrowski.

W najliczniejszej klasie OPEN (jachty jednokadłubowe) pojawiło się 12 załóg. Pierwsze miejsce po dwóch dniach ciężkich zmagań wywalczyła mrągowska załoga: Hubert Jabłoński, Tomasz Krzywosz, Jakub Jurkiewicz, Sebastian Jurkiewicz, wyprzedzając w ostatnim wyścigu kolejnych zawodników startujących na Delhi 24 OD: Jakuba Malickiego, Kacpra Malickiego, Mirosławę Wierzchowską i Daniela Bembasa. Trzecie miejsce wywalczyli: Radosław Cierpiał, Bartosz Grześ i Maciej Michalak.

Poznaliśmy również pierwszych zwycięzców w 4 klasyfikacjach Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Klasę jachtów kabinowych zdominowali zawodnicy startujący również w klasie T2. Zwycięzcą została załoga w składzie: Jacek Olubiński, Natalia Sak, Jan Kurczewski. Wśród jachtów otwartopokładowych wygrała ekipa reprezentująca Hotel Robert’s Port: Emil Bałdyga, Robert Śliwiński i Bartłomiej Hajdukiewicz. Drugie miejsce zajęli również startujący na omedze Dariusz Bałdyga i Dariusz Lubak a ostatnie miejsce na podium trafiło do Ilony i Igi Niewiadomskich.

W klasyfikacji Open ŻGP Mrągowa powtórzyło się podium z tej samej klasy PPJK. W Marinerach 600 zwyciężył ubiegłoroczny tryumfator całego cyklu Łukasz Dakszewicz, startujący wraz z Bartoszem Boguckim. Na drugim miejscu znalazła się załoga z Warszawy: Krzysztof Budek, Joanna Kamińska i Mateusz Budek. Trzecie miejsce zdobyła Aleksandra Mądrych i Mateusz Boduch.

Pod koniec sobotniego dnia odbył się dodatkowy wyścig długodystansowy, upamiętniający postać byłego wiceprezesa MTR „CZOS” Macieja Majaka. Wśród 23 startujących łódek pamiątkowy puchar trafił do załogi Huberta Jabłońskiego.

– Maciej Majak był niezwykłym człowiekiem, którego upór i zaangażowanie miał wpływ na rozwój naszego stowarzyszenia.  Ale nie tylko naszego, bo działał w wielu organizacjach, a co chyba najistotniejsze, potrafił zjednywać ludzi, czego efektem jest pozostawienie wielu przyjaciół. My żeglarze z pewnością o nim nie zapomnimy i co roku w ramach PPJK w Mrągowie odbywać się będzie także memoriał jego imienia. Cieszę się, że w zawodach mogli uczestniczyć także żeglarze niepełnosprawni, którzy byli również ważni w jego sercu – stwierdza Mateusz Kossakowski, prezes Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „CZOS”.

Następna eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa odbędzie się podczas Dni Mrągowa 3-4 lipca 2021. Dodatkowym smaczkiem imprezy będzie rywalizacja zawodników Laser Masters oraz FINN. Zawodnicy Pucharu Polski Jachtów Kabinowych będą ze sobą rywalizować z kolei już w najbliższy weekend we Włocławku w ramach Długodystansowych Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych. 

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Stanica Wodna Kietlice 2021
ReklamaB2 - Lamdo
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo