ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Powitaj wiosnę aktywnie na Mazurach

Powitaj wiosnę aktywnie na Mazurach
 fot. mazury24.eu

W sobotę 18 marca 2023, wznowione zostaną „kijkowe” wędrówki po szlakach Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki uwagom uczestników organizatorzy chcą zaproponować kilka zmian w formule naszych spotkań. 

Spacery miałyby się odbywać co dwa tygodnie (w miarę zainteresowania może częściej) i prowadzone będą przez Instruktora nordic-walking oraz turystyki kwalifikowanej pieszej nizinnej. Oczywiście, tak jak do tej pory spotkania nie miałyby ograniczeń wiekowych i kondycyjnych, a udział w nich jak zawsze będzie bezpłatny.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w sobotę 18 marca 2023 r. o godz. 12:00 w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej Mazurskiego PK w Krutyni. Pamiętajcie o kijkach, właściwym doborze odzieży oraz obuwia, a także o prowiancie. W przypadku problemów z własnymi kijkami prośba, aby dać znać wcześniej w zgłoszeniu. 

- Proponujemy na ten dzień niezwykle malowniczą, liczącą łącznie około 7 km trasę do jazu pomiędzy jeziorami Mokrym i Krutyńskim (przewidywany czas spotkania to 2-3 godziny). Nim ruszymy na szlak odbędą się zajęcia praktyczne dotyczące techniki poruszania się z kijkami, a także rozgrzewka – informuje Mazurski Park Krajobrazowy.

Chętni mogą zgłaszać się telefonicznie, tel. 89 742 14 05 lub mailowo krutyn@mazurskipark.pl z dopiskiem "soboty na kijach".

Z uwagi na warunki atmosferyczne spotkanie może zostać przełożone. Osoby niepełnoletnie powinny przyjść z opiekunem lub mieć jego pisemną zgodę przy sobie.

Mazurski Park Krajobrazowy utworzono 1977 r. w celu ochrony unikatowych nie tylko na skalę regionalną, ale i europejską wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych.

Jest to najstarszy w województwie warmińsko-mazurskim i jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce. Jego powierzchnia wynosi ponad 536 km2. W granicach Parku znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy oraz północna część Puszczy Piskiej.

Niebywałą atrakcją jest uznawany za najpiękniejszy w naszym kraju szlak kajakowy rzeki Krutyni. Ponad 90% powierzchni Mazurskiego Parku Krajobrazowego pokrywa się z jedynym w województwie warmińsko-mazurskim Rezerwatem Biosfery MAB „Jeziora Mazurskie”.

Ukształtowanie terenu oraz bogactwo i różnorodność świata roślin i zwierząt, obfitość lasów, torfowisk, jezior i wód płynących sprawiają, że każdy odnajdzie tu nie tylko idealne miejsce do wypoczynku, ale i do obcowania z przyrodą.

Na terenie Parku wytyczono ścieżki przyrodnicze i szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 150 km, są tu także wieże do obserwacji ornitologicznych, kładki oraz pomosty.

Siedziba Dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego mieści się w zabytkowym budynku we wsi Krutyń. Przy niej funkcjonują Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej z Izbą Przyrodniczą oraz Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sun Bila

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Luani Consulting
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe