ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Ryszard Wolbach - współzałożyciel Babsztyl i Harlem w Tle dla Mew

Ryszard Wolbach - współzałożyciel Babsztyl i Harlem w Tle dla Mew
 fot. mazury24.eu

Wokalista, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor. Współzałożyciel zespołów Babsztyl i Harlem. Współtwórca projektu Kolory Nadziei. Obecnie kontynuuje karierę solową.

Wywodzący się z nurtu piosenki studenckiej zespół Babsztyl odnosił spektakularne sukcesy w nurcie piosenki turystycznej. Wraz ze Zbyszkiem Hofmanem stworzyli dryfującą w stronę ballady folkowej formację, która wyróżniała się świetnie zharmonizowanymi, mocnymi głosami, na wzór popularnego w tamtych czasach zespołu The Eagles.

Z tamtych czasów pochodzi popularna do dziś piosenka „Hej przyjaciele”. Nagrodzona na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu żartobliwa wersja „W siną dal” przyniosła zespołowi Babsztyl niesłychaną popularność w latach 80-tych i skierowała w naturalny sposób w stronę muzyki country.

Dzięki brawurowym, śpiewanym na co najmniej trzy mocne głosy country-rockowym utworom, zespół na zawsze wpisał się w historię polskiej sceny muzyki country, stając się niekwestionowaną gwiazdą licznych Pikników Country w Mrągowie.

Zapraszany często do programów telewizyjnych i radiowych zespół Babsztyl zyskał sporą popularność, grając nie tylko na scenach polskich, lecz także zagranicznych.

Wraz z Krzysztofem Jaworskim, Stanisławem Czeczotem i Jarosławem Zdankiewiczem stworzył w latach 90-tych kultową do dziś formację Harlem. Ta rdzennie rockowa grupa skomponowała wiele wspaniałych utworów inspirowanych muzyką z pogranicza bluesa i southern rocka. Takie piosenki jak „5:30”, „Jak lunatycy”, „Kora” czy „Kiedy góral umiera” przeszły dzięki charyzmie i szczerości wokalu Ryszarda Wolbacha do historii polskiej muzyki rockowej.

Na swojej drodze artystycznej Ryszard Wolbach spotkał wielu wspaniałych artystów, z którymi miał zaszczyt współpracować. Lista jest długa, a byli to m. innymi: Grażyna Łobaszewska, Edyta Geppert, Artur Gadowski, Krzysztof i Piotr Cugowscy, Janusz Radek, Maciek Balcar, Tadeusz Nalepa i innych.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - PTTK Wilkasy
ReklamaA2 - Stranda Wiosna Lato