ReklamaA1 - Stranda Wiosna Lato

Spotkanie z Beatą Szady - autorką książki “Wieczny początek. Warmia i Mazury”

Spotkanie z Beatą Szady - autorką książki “Wieczny początek. Warmia i Mazury”
 fot. Nadesłane

12 maja o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Kłobuk w Mikołajkach, odbędzie się spotkanie z wykładowczynią akademicką, dziennikarką, autorką poczytnych publikacji historyczno-interwencyjnych, Beatą Szady.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu cyklu działań animujących czytelnictwo w bibliotekach publicznych powiatu mrągowskiego pt. „Nowa Mapa literatury mazurskiej”.

Osią spotkania stanie się reportaż „Wieczny początek. Warmia i Mazury”, który swoją premierę miał na początku 2020 roku.
Podczas swej wędrówki po regionie istniejącym w świadomości zbiorowej jako Kraina Tysiąca Jezior – miejsce idealne dla oddawania się błogiemu lenistwu łączonym nierzadko z obowiązkowym, „odhaczaniem” poszczególnych punktów turystycznych – autorka szukała odpowiedzi na pytanie, co stało się z tożsamością tej części Polski, niegdyś cechującą się kontrastem religijnym „katolicka Warmia” vs „ewangelickie Mazury”, dziś beznamiętnie wydeptywaną turystycznie i betonowaną.

Dziennikarka rozmawia z ludźmi, w których sercach tkwi cała paleta uczuć: od chęci ucieczki, po własnoręcznie uwydatnianie walorów historycznych poniemieckich domów i kultywowanie regionalnej tradycji.

Rozpoczynając narrację od plebiscytu w 1920 roku – wydarzenia inaugurującego nową nazwę i regionalną odrębność – konsekwentnie punktuje brak wiedzy na temat historycznych meandrów Warmii i Mazur, pozostawiając przy tym niczym złowrogo zawieszone w przestrzeni, niezwykle gorzkie, retoryczne pytanie: jak to się stało, że Mazury zostały tak wypromowane, a Warmia zapomniana?

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Ruda

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - system czarterów