ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj

Sztynort staje się regatową stolicą Mazur

Wydarzenia i imprezyregatyBieżące15 kwietnia 2024, 18:52Komentarzy: 1
Sztynort staje się regatową stolicą Mazur
 fot. Organizator.

Najbliższy termin

14.09 Sobota

Sztynort kojarzy nam się z bezpiecznym portem, odbudowującym się zabytkowym pałacem oraz organizowanymi w sezonie turystycznym koncertami muzycznymi. Warto jednak wiedzieć, że właśnie w Sztynorcie rozgrywane są również regaty, i to na wysokim poziomie. Tak będzie także w tym roku.

W 2023 roku w Sztynorcie, wspólnie z Polską Ligą Żeglarską, zorganizowano w sumie osiem regat. Były to: RS CUP, finał Ekstraklasy, finał 1 Ligi, finał Lig Regionalnych, cztery rundy 2 Ligi i Mistrzostwa Polski Klasy RS21.

W Nowym Sztynorcie znajduje się osiem jachtów klasy RS21 - to nowoczesne jachty kilowe zaprojektowane z myślą o regatach i prostocie obsługi. To umożliwia bezpieczne i nietrudne żeglowanie także dla amatorów. Duża powierzchnia żagli i smukły kadłub sprawiają, że jacht jest szybki, a odpowiednio zaprojektowany kokpit daje możliwość aktywnej pracy całej załodze. Cechy te zapewniają świetny jacht zarówno do wyczynu, jak i do nauki żeglarstwa regatowego. Uniwersalność tej konstrukcji doceniła Polska Liga Żeglarska.

Polska Liga Żeglarska to innowacyjne rozgrywki żeglarskie

Liga ta czerpie inspirację ze znanych dyscyplin sportowych i składa się z kilku poziomów: Ligi Regionalnej, 1 Ligi i Ekstraklasy. Jej kulminacyjnym punktem jest tytuł Klubowego Mistrza Polski, przyznawany przez Polski Związek Żeglarski. W regatach bierze udział elita polskich żeglarzy, w tym Mistrzowie Polski, Europy, Świata oraz medalistów olimpijskich. Rozgrywki odbywają się na jednolitych jachtach klasy RS21, co zapewnia równość szans wszystkim uczestnikom. Lokalizacje regat są starannie dobrane, aby zapewnić dostępność i urok scenerii na terenie całego kraju. Polska Liga jest częścią SAILING Champions League.

Weźcie udział w Mazurskiej Lidze Regatowej

Na poziomie regionalnym Polskiej Ligi Żeglarskiej odbywają się regaty z cyklu Mazurskiej Ligi Regatowej. To zawody skierowane głównie do amatorów, dlatego tu można stawiać swoje pierwsze kroki w żeglarstwie regatowym. Do dyspozycji zawodników są dodatkowe cztery godziny treningu, który odbywa się w piątki przed każdą rundą. Dwie godziny treningu odbywają się z doświadczonym trenerem. Wyłonione w ten sposób najlepsze załogi startują w finale lig regionalnych. Mają również możliwość walki o awans do 1 Ligi.

Czym są regaty ligowe?

To regaty, które odbywają się na takich samych jachtach, które są dostarczone, serwisowane oraz ustawionych przez organizatora. Chodzi o to, aby wpływ na wynik miały przede wszystkim umiejętności załogi. Wszystkie wyścigi trwają ok. 12-15 minut. Sędziowie poruszają się motorówkami. Stąd ewentualne sporne sytuacje są rozstrzygane od razu. 

Ciekawostką jest to, że załogi wymieniają się jachtami, aby zniwelować do minimum wpływ sprzętu na wynik. W tych zawodach mamy więcej załóg niż dostępnych jachtów. Osoby, które nie biorą udziału w wyścigu, czekają na swoją kolej na brzegu lub na statku zmian. Wszystkie załogi biorą udział w tej samej liczbie wyścigów regatowych. W tych zawodach nie trzeba również posiadać swojego jachtu. 

Treningi do regat

Natomiast już od wiosny organizowane są treningi regatowe na jachtach RS21. Mogą w nich brać udział wszyscy – zarówno załogi doświadczone, jak i amatorzy. Wszyscy mają zapewnionego trenera na pokładzie jachtu albo płynącego obok motorówką. W ramach treningów odbywają się zajęcia teoretycznych z taktyki, strategii i przepisów regatowych. Wszyscy dostępni trenerzy są doświadczonymi zawodnikami, startującymi w Polskiej Lidze Regatowej na poziomie Ekstraklasy. 

Doświadczenie, sprzęt oraz baza pozwalają na organizację eventów regatowych ukierunkowanych nie tylko na rywalizację, ale również na budowanie załogi, zespołu czy kształtowanie współpracy i komunikacji, które można później wykorzystać w pracy zawodowej. Jacht regatowy jest specyficznym miejscem, w którym dobra współpraca całej załogi daje szybkie efekty i pozwala osiągnąć wyznaczone cele – informują organizatorzy zawodów.

Organizacja Mazurskiej Ligi Regatowej oraz regat ligowych powoduje, że Nowy Sztynort można już nazywać regatową stolicą Mazur. Organizatorzy zapraszają więc wszystkich chętnych do udziału w Mazurskiej Lidze Regatowej i treningach. Natomiast w trakcie trwania zawodów Ekstraklasy i 1 Ligi do odwiedzenia Sztynortu, aby obejrzeć rywalizację najlepszych załóg na Mazurach.

Kalendarz regatowy Nowego Sztynortu – sezon 2024

23-24.03         Trening RS21
06-07.04         Trening RS21
13-14.04         RS Cup
20-21.04         1 Liga – Polska Liga Żeglarska
27-28.04         Mazurska Liga Regatowa
02-04.05         Ekstraklasa – Polska Liga Żeglarska
08-09.06         Mazurska Liga Regatowa
07-08.06         Mazurska Liga Regatowa
14-15.09         Trening RS21

Pozostałe terminy

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Sailing Machine