ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Tajemnicze Mamerki na Mazurach. Poznaj ich sekrety

Tajemnicze Mamerki na Mazurach. Poznaj ich sekrety
 fot. mazury24.eu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie zaprasza na drugą edycję spotkania poświęconego Mamerkom. - Ujawnimy kilka nowych informacji. Jedna z nich dotyczy szpiega, który działał na terenie obiektu – zapowiadają organizatorzy spotkania.

Ponadto głos zabiorą osoby, które zjawiły się w Mamerskim lesie po wojnie jako jedne z pierwszych. Co tam zastały? Na temat Mamerek wypowie się również znany regionalista - Ryszard Karuzo.

Spotkanie odbędzie się 23 lutego (czwartek), godz. 16:00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie.

Wydarzenie jest owocem współpracy MGBP w Węgorzewie i Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej - Wendrusz.

W odróżnieniu od Wilczego Szańca, bunkry w Mamerkach nie zostały wysadzone w powietrze. To zaś oznacza, że kompleks zachował się w całkiem dobrym stanie. Mamy tu do obejrzenia 30 niezniszczonych bunkrów. To tu mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) podczas agresji Niemiec na ZSRR.

Dla potrzeb stacjonujących tu 40 najwyższych generałów i feldmarszałków oraz około 1,5 tysiąca oficerów i żołnierzy Wehrmachtu, na powierzchni ok. 200 ha, zbudowano około 250 obiektów, w tym 30 żelbetowych schronów. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska w styczniu 1945 roku.

Mamerki w latach 1941-1944 były samowystarczalnym „miastem”. Oprócz schronów zbudowano tu dziesiątki baraków, w których pracowali sztabowcy, służby łączności, mieściły się kuchnie, kasyna, poczta, kino, kwatery mieszkalne, szpital, sauna i stajnie. Schrony w zależności od typu posiadają dwa lub pięć pomieszczeń, dwie lub cztery strzelnice ryglowane od wewnątrz. Posiadają system wentylacyjny, ślady po filtrach powietrza, instalacji elektrycznej, telefonicznej, centralnym ogrzewaniu i toaletach.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Stranda Wiosna